مقاله:شفت برنجی که به نام مخترع آن رولند پاولیگ RP نام گذاری شد

مقاله:شفت برنجی که به نام مخترع آن رولند پاولیگ RP نام گذاری شد

“رولند پاولیگ” در سال 1938 در آلمان به دنیا آمد و در سال 1960 درست قبل از اینکه دیوار برلین او و خانواده اش را در آلمان شرقی محدود کند، به استرالیا مهاجرت کرد. در سال 1966 سنگنوردی را شروع کرد و به سرعت مسیرهای 5.10 و 5.11 دشواری را صعود نمود، تا اینکه اختراعش تحولی شگرف در ابزارهای میانی ریز ایجاد کرد.
این مخترع آلمانی-استرالیایی در 22 ژانویه 2017 در سن 79 سالگی تسلیم سرطان شد و از دنیا رفت. شفت دست ساز پاولیگ با نام RP که برگرفته از حروف اول نام و نام خانوادگی اوست در اوایل دهه 1970 انقلابی در صعودهای سنتی ایجاد کرد. این ابزار به سنگنوردان این امکان را می داد که حتی در شکاف های باریک و کم عمق ابزارگذاری کرده و سقوط ایمنی داشته باشند.
پاولیگ در سال 1969 شروع به تولید شفت های آلومینیومی در انباری پشت حیاط خانه اش در استرالیا کرد، اما خیلی زود رو به آزمایش شفت های کوچک تری کرد که از جنس برنج بودند. در این مدت او کلید تولید شفت های بسیار ریز (میکرونات ها) را کشف کرد: قرار دادن سیم اتصال داخل شفت برنجی و لحیم کاری نقره. این کار ضخامت شفت را باریکتر کرده و امکان ابزارگذاری در شکاف های کوچکتر را فراهم کرده و ضعف طرح های دیگر که باعث پارگی سیم حین سقوط می شد را جبران می کرد. RP ابداعی آقای پاولینگ امکان صعودهای سنتی با ابزارگذاری (trad) با درجه بالاتر و سخت تر را فراهم کرد. در جاهایی که حتی کوچکترین شفت ها کارایی نداشت، سنگنوردان می توانستند این ابزار را کار گذاشته و با خیال راحت روی آن سقوط کنند. میکرونات ها به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. با به بازار آمدن این ابزار مسیرهایی مثل Pirate (5.12d) در منطقه Suicide Rock کالیفرنیا و سرتاسر دیواره ها در منطقه Gunks به یکباره قابل ابزارگذاری و حمایت شدند.
پاولیگ سود حاصل از فروش مدل های اولیه RP را صرف تدارک سفر به یوسمیتی در دهه 1980 میلادی کرد و در آنجا توانست میکرونات های اختراعی اش را به دیگر سنگنوردان در آمریکا هم بفروشد. وی به مدت سی سال ساخت شفت های دست ساز RP را ادامه داد.
نوشته: Liz Haas
ترجمه: فرشاد اسماعیل زاده
منبع: مجله Climbing

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مقالات ۰ نظر

نکاتی از استاد سنگ نوردی Lynn Hill

اصول اساسی در یادگیری : فکر می کنم مهمترین چیز داشتن دوستانی برای تمرین است . کیفیت از کمیت مهمتره و داشتن هدف و یافتن تناسب صحیح میان تمرین و

مقالات ۰ نظر

بهترین تمرینات ورزشی برای مدیریت استرس

هر ورزشی می‌تواند از فواید جسمی- روحی برخوردار باشد، اما فعالیت‌های توام با تنفس، تعمق و حركت بهترین گزینه‌ها برای مدیریت استرس به شمار می‌روند. احتمالا اطلاع دارید كه ورزش

مقالات ۰ نظر

سنگنوردی به درمان افسردگی کمک می‌کند

بیش از ۱۵ میلیون نفر در کشور آمریکا به بیماری افسردگی دچار هستند. افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است و پزشکان تلاش زیادی برای درمان این بیماری انجام می‌دهند.

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ