استاندارد UIAA یا CE ؟

استاندارد UIAA یا CE ؟

همه ما در ایران طبق عادت کلاس هایمان با دیدن یک ابزار سنگنوردی به خاطر حفظ ایمنی خودمان سریعا به دنبالCertificate  یا همان تاییدیه و استاندارد ابزار میگردیم و در صورتی که ابزار بر روی آن علامت UIAA و یا CE  نداشته باشد از آن استفاده نمیکنیم اما عملا می بینیم که تمام سنگنوردان جهان از همان ابزار استفاده میکنند و اتفاقی برای کسی نیافتاده است !!!!

علامت  CE مخفف Conformity European به معنی اتحادیه اروپا یا اروپای متحد می باشد که برای هر ابزاری با کاربری خاص و حداقل استاندارد هایی به همراه ایمنی تعریف می شود.
پس از تاییدیه ابزار ها و مراحل Normal Checking  و … ابزار موفق به کسب مجوز تولید با کد مخصوص تست آن ابزار که EN می شود. CE در واقع قانون اروپایی حاکم بر تولید و فروش کالاست که در تمام اروپا یکسان است و همه ابزارها ملزم به اخذ آن قبل از ورود به بازار هستند. همچنین در صورتی که ابزاری برای کاربرد دیگری قابلیت استفاده میشود مجددا میباست استاندارد EN  مربوط به آن را نیز اخذ نماید.
اما استاندارد های آمریکایی نظیر ANSI ،Asme   و غیره که ما در سیستم های درخت بری، صنعتی و سنگنوردی  بر روی  ابزار ها مشاهده میکنیم کمی متفاوت است.  شکل کلی این استاندارد های نیز عموما با همتای اروپایی خود یکسان است به جز در موارد و استفادۀ خاص ابزار که با آن نیز با شرایط خاص ذکر خواهد شد.
به صورت کلی تمام سازنده ها به سمت جهانی شدن پیش می روند و در نتیجه شرکت های آمریکایی نیز برای داشتن سهمی از فروش در اروپا و کشور های تابع آن سعی در اخذ تاییدیه های اروپایی دارند.

علامت UIAAکه همان مرجع سنگنوردی و اطمینان خاطر ماست از  EN های مشخص شده  برای تست و صدور مجوز استفاده میکند که البته این مجوز را برای مدت معین با هزینه بالا امکان پذیر می کند و آن را در سایت رسمی خود معرفی میکند. اگر سازنده ای پس از اتمام زمان خود دیگر توان یا عدم تمایل ادامه پرداخت هزینه را نداشته باشد، از لیست حذف خواهد شد.

http://theuiaa.org/safety-standards/
برای مثال شرکت هفت گوهر کشور خودمان برای کرامپون های خود عدم تمایل به ادامه همکاری را نشان داد  اما چرخه  تولید این ابزار هنوز هم با همان کیفیت پابرجاست و ادامه خواهد داشت. این مساله برای شرکت های بزرگ هم هم اکنون در جریان است.

استاندارد های اروپایی جهت موارد سقوط از ارتفاع

جاذب های انرژی EN 355
اسلینگ ها EN 566
انواع ابزار جلوگیری از سقوط همراه، روی تکیه گاه خطی انعطاف پذیر EN 353-2
گیره طناب ها EN 567
کلاه های ایمنی صنعتی EN 397
کلاه های ایمنی کوهنوردی EN12492
اتصال دهنده ها EN 362
طناب های دینامیک کوهنوردی EN 892
طناب های نیمه استاتیک دارای پوسته و هسته مجزا EN 1891
ابزار های فرود EN 341
ابزار های تکیه گاه نوع A EN 795
ابزار های تکیه گاه نوع B EN 795
هارنس های جلوگیری از سقوط EN 361
هارنس های نشیمن EN 813
لنیارد ها EN 354
قرقره ها EN 12278
سیستم های جلوگیری از سقوط EN 363
کمربند های استقرار حین کار EN 358
سیستم های دسترسی با طناب EN 12841
موسسه ملی استاندارد آمریکا
استاندارد ملی آمریکا برای حفاظت از سر کاربر در محیط های صنعتی ANSI Z89.1
کلاسیک Class C
برقی Class E

موارد ایمنی سیستم ها، زیر مجموعه ها و اجزای جلوگیری از سقوط انفرادی ANSI Z359.I
انجمن ملی حفاظت در برابر آتش
طناب و اجزای سیستم ایمنی خدمات آتش نشانی NFPA 1983
انجمن های استاندارد کانادا
همانطور که مشخص است اولویت با EN و درج آن بر روی ابزار می باشد که خود نشانگر تست های به عمل آمده  و قابلیت استفاده از آن در شرایط تعریف شده را داراست و کاربر نیز موظف به استفاده از این ابزار در شرایط مشخص شده(کد و عدد تعریف شده ) آن میباشد.

آذران حمیدی  
 مربی درجه 2 سنگنوردی

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مقالات ۰ نظر

تمرین برای اینکه سنگنورد بهتری شویم – بخش چهارم

تمرین برای اینکه سنگنورد بهتری شویم، مجموعه ی پنج مقاله ی آموزشی در رابطه با بهینه سازی و استاندارد سازی تمرینات سنگنوردی است که در پنج قسمت تدوین شده است.

اخبار ۰ نظر

انتخاب مقاله دکتر آقايي به عنوان مقاله برتر فیزیولوژی ورزشی

در اولین کنگره اورآسیا علوم ورزشی که به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد مقاله دکتر منصور آقایی تحت عنوان تاثیر یک ماه تمرین سنگنوردی با محدودیت جریان خون (کاتسو) به

مقالات ۰ نظر

تکنیک های پایه و بنیادین در سنگنوردی

ماهیت سنگنوردی رقصیدن روی دیواره صعود با استفاده از چهار نقطه تماس به عنوان گام های رقص است . به این دلیل که هر صعود دارای شکل و ترکیب بندی

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ