علیپور: پشتوانه مسئولین تعیین کننده سن قهرمانی من!

علیپور: پشتوانه مسئولین تعیین کننده سن قهرمانی من!

به بهانه مسابقات آسیایی که در تهران در حال برگزاری است؛ تصمیم گرفتیم مصاحبه دوستانه ای داشته باشیم با آقای رضا علیپور و سوالاتی پیرامون مسابقات اخیر و مسابقات جاری(آسیایی) از ایشان بپرسیم.

لذا طی تماس تلفنی که داشتیم هماهنگی لازم انجام شد و مصاحبه ای تلفنی با ایشان داشتیم که در ادامه با هم خواهیم خواند.

 

ضمن عرض سلام خدمت شما جناب علیپور:

به نظر شما دلایل عدم موفقیت ورزشکاران ما در رشته های بولدر و لید در مسابقات جهانی چه بود؟

بنده هم سلام عرض میکنم خدمت شما ؛ به نظر من مهمترین عامل همت و پشتکار بچه هاست و اصول تمرین خیلی مهم است. وگرنه همین رشته سرعت هم تا چند سال پیش گفته می شد نمیشود مدال را از اروپایی ها گرفت. باید یه طراح خوب برای بچه ها مسیر طراحی کند تا سنگنوردان ما بتوانند استاندارد کار کرده و با سیستم اروپایی تمرین کنند.

به نظر شما در حال حاضر تمرینات سنگنوردی در سطح باشگاهی و سطح ملی چقدر با استاندارهای روز دنیا مطابق است؟

این موضوع در رشته های مختلف متفاوت است. مثلا در رشته سرعت ما اختلاف چندانی نداریم و از لحاظ علمی تقریبا خودمان را برابر و همتراز با دنیا کرده ایم لکن عامل مهم در رشته سرعت امکانات هست که ما در بحث امکانات مشکل داریم بطور مثال هنوز دیواره داخل سالن نداریم و این برای تمرین و رکورد گیری که بحث صدم ثانیه ها در آن مطرح است خیلی مهم و موثر است.

به نظر من این سبک تمرین سرطناب در ایران اشتباه است و اگر درست بود باید در این سالها نتیجه می داد، باید یک طراح کنار ورزشکار رشته بولدر و سرطناب باشد تا سنگنورد با سطح جهانی  و سیستم طراحی مسیر آشنا شده و پیشرفت داشته باشد.

مهم این است که علم به دست بیاید تا بشود پیشرفت کرد. زمانی که علم داشته باشیم در یک رشته بعدا میتوانیم رکورد جهانی بزنیم.

 

شخص شما از چه متد تمرینی استفاده می کنید و چطور به منابع جدید تمرینی دست پیدا می کنید؟

من بیشترین تمرینم در حیطه تمرینات چابکی و سرعتی است. و از قدیم هم مطالعه زیاد داشتم و خودم را به روز نگه میدارم.

 

الگوی شما در سنگنوردی در بین سنگنوردان داخلی و خارجی چه کسی است؟

در اوایل کارم الگوی من، آقای زونگ سنگنورد چینی بود که چند دوره قهرمان جهان بود و از لحاظ بدنی هم به او نزدیک بودم ولی در ادامه با توجه به پیشرفتهایی که داشتم تکنیک های خودم را انتخاب کرده و الان تکنیک های خاص خودم را دارم و مطالعه می کنم و با توجه به تجربه و آنالیز صعودهایم تکنیک ها را انتخاب می کنم.

 

استاندارد های تمرینی و اردوهای ما برای آماده سازی برای مسابقات را چطور می بینید؟

به نظر من در اردو باید یک تعداد محدود ولی با استعداد به مدت طولانی و با تمام امکانات و بطور مداوم و همراه با رعایت و در نظر گرفتن اصول تمرین باشند ولی در حال حاضر اردوها با تعداد افراد زیاد، مدت زمان  بسیار کم و با فواصل زیاد و نامنظم برگزار میشوند.

مربی هم بصورت مداوم باید در کنار ورزشکار باشد و البته باید مربی از ورزشکار جلوتر باشد. ما باید مربی حرفه ای داشته باشیم تا ورزشکار حرفه ای تربیت بشود.

اگه مربی حرفه ای بود و اردو در زمان درست برگزار شد؛ مربی تغییرات و پیشرفت ورزشکار رو مشاهده میکند و میتواند درست انتخاب کند و ورزشکار را تمرین بدهد.

بزرگترین افسوس ورزشی شما چیست؟

افسوس که زیاد بوده ولی بزرگترین افسوس من این هست که در سال 2014 نفر هفتم رنکینگ جهان بودم و نتوانستم 3 مسابقه آخر خودم را به خوبی نتیجه بگیرم و رنکینگ من به جای کاهش افزایش یافت و افسوسم از این بود که اگر موفق میشدم در سن 20 سالگی میتوانستم یکی از 3 جایگاه اول دنیا بایستم و این برای خودم و کشورم افتخار بزرگی بود.

 

بنظر شما چه عاملی باعث شد ورزشکاران ما در مسابقات اخیر نتوانند نتایج خوبی را کسب کنند؟

مهمترین عامل آمادگی روحی در روز مسابقه است چون باید ذهن ورزشکار کاملا آماده و متمرکز باشد تا بتواند موفق شود.

فکر می کنید تا چند سال دیگر آمادگی عضویت در تیم ملی را دارید و برای آینده چه برنامه ای دارید؟

مهم این است که مسئولین چقدر به من اهمیت بدهند. اگر همین روال باشد تا 3 یا 4 سال دیگر خواهم بود ولی اگر اهمیت داده شود تا 35 سالگی میتوانم مسابقه بدهم. و بعد از آن به مربیگری حرفه ای روی خواهم آورد.

 

مسابقات فجر امسال به صورت اورال هست. برنامه تمرین خاصی برای بولدرینگ و سرطناب دارید؟

با توجه به اینکه من خودم را برای قهرمانی 2018 آماده می کنم و بصورت تخصصی در رشته سرعت کار میکنم بسته به شرایط تصمیم میگیرم شرکت کنم در این مسابقات یا نه. اگر مسابقات المپیک هم بصورت اورال اعلام شود شرکت می کنم. ولی در کل بسته به شرایطی که پیش بیاید تصمیم گیری خواهم کرد.

در رابطه با مسابقات آسیایی که به میزبانی ایران در حال برگزاری است چه نظری دارید؟

اگر بچه ها خوب بتوانند کار کنند انشاءالله پر مدال خواهیم بود و بین 2 تا 4 جایگاه اول مسابقات را ایران به خودش اختصاص خواهد داد. چون حاضرین در مسابقات خیلی با استعداد و پر انرژی هستند.

 

در پایان اگر نکته ای دارید که فکر میکنید لازم است؛ بفرمائید:

در مسابقات اخیر من یک هفته قبل از مسابقات پایم آسیب دیده بود و باعث شد که خیلی اذیت شوم و نتیجه ای که میخواستم را نتوانم کسب کنم و امیدوارم عزیزانیکه در مسابقات آسیایی شرکت کرده اند طبق توقع و سطح تمریناتشان نتیجه دلخواه خود را بگیرند و ایران مثل همیشه قهرمانی آسیا را کسب کند.

 

بسیار سپاسگزارم از شما جناب علیپور که وقت گذاشتید و به سوالات ما پاسخ دادید.

با آرزوی موفقیت و درخشش همیشگی شما.

محمد ناصر اصولی

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

صعودهای ورزشی ۰ نظر

از شایعه تا واقعیت برگزاری اردوی مختلط تیم ملی سنگ‌نوردی

اخیرا و در جريان برگزاری اردوی سنگ‌نوردی در همدان، تصاويرمختلطی از خانم‌ها و آقايان ورزشكار در فضای مجازی منتشر شد كه البته رئیس هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان

اخبار ۳ نظر

«فرناز اسماعیل زاده» با حمایت خانواده و مردم ادامه میدهم و تنها نیستم

فرناز اسماعیل زاده (مصاحبه با مجله سنگنوردی انگلستان) ترجمه : حامد رزاقی ورزش بانوان نیازمند حمایت مسئولین و دیده شدن است فرناز اسماعیل زاده ی 27 ساله، بانوی سنگنورد ایرانی

مصاحبه ها ۰ نظر

Edyta ropekقهرمان سرعت کاپ اروپا

 با پیروزی اش در جام جهانی 2009، موقعیت برجسته )پیشتاز)اش را که در جام جهانی 2008  با موفقیت کسب کرده بود دوباره تایید کرد. قهرمان اروپا در سال 2008 ،

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ