انزو ادو، 15 ساله، و اولين +9a

انزو ادو، 15 ساله، و اولين +9a

گفتگو شرکت پتزل با انزو جوانترين عضو تيم صخره‌نوردي ماست. او 15 ساله و اهل نايس است و اخيراً چندين مسير +9a را طي کرده است. امسال تابستان در 15 آگوست، با +a9Biogaphie افسانه‌اي در سيوز به اوج موفقيت خود دست يافته است.

پتزل: انگيزه شما را طي اين مسير چه بوده است؟

انزو: اين مسير در فرانسه و در اين سطح، کم‌نظير است و البته من فيلم ويديوئي کريس شارما را هم ديده بودم. مي‌خواستم ببينم که آيا من نيز قادر به انجام چنين کاری هستم. اين سبک واقعي من است. من در نوامبر سال 2009 ، اولين تلاشم را در جهت صعود اين مسير انجام دادم، اما موفقيت چشمگيري حاصل نشد. از آغاز اولين هفته ماه ژوئن سختيهاي زيادي را متحمل شدم اما فقط توانستم چندين سانتيمتر حرکت کنم. به دليل زخم انگشتم در نيمه جولاي استراحت کرده و کار خود را در آغاز تابستان شروع کردم. در آخر جولاي، داشتم نااميد مي‌شدم اما نگذاشتم که اين نااميدي بر من مستولي شود. دوباره کمي استراحت کردم و بعد از 5 روز برگشتم. در واقع من براي حرکت سريع، شيوه‌اي جديد يافتم. و حس کردم که اين روش مفيد است. اما در آخر اين روش تغيير زيادي را در اين راه سخت براي من ايجاد نکرد. من فوراً و دوباره بر روي Biographie کارم را آغاز کرده و روزها بر روي مسيرها و صخره‌هاي ديگر کار کردم. اين کار براي ايجاد انگيزه مهم است و بنابراين شما هيچ وقت از اين کار خسته نمي‌شويد. ودر15 آگوست اين اتفاق افتاد. هنوز از لحاظ فيزيکي به وضعيت ايده آل نرسيده بودم. از نظر ذهني بر اين موضوع تمرکز کردم و بعد آرامش گرفتم وبه نتيجه رسيدم.

پتزل: چه احساسي داشتي وقتي اولين میانی را انداختید؟

انزو: واقعاً يک احساس خوشي و آزادي به من دست داد زيرا اين اولين مسيري بود که من اينقدر روي آن کار کرده بودم. اين اولين+9a من بود. اين کار، به فعاليت و انگيزه زيادي نياز داشت. وقتي شما مدت زيادي بر روي يک مسير کار مي‌کنيد، دچار استرس زيادي مي‌شويد، و وقتي بر آن فايق مي‌آييد تمام فشار از روي شما برداشته مي‌شود.

پتزل: آيا آموزش ويژه‌اي ديده بودي؟

دقيقاً نه، اما کار بر روي «ويکتيما پرز» در مارگالف واقعاً به من کمک کرد. اين روش مشابهي است: تلاش بسيار اما استراحت کم

پتزل: موقعي که شما مشغول اين کار بوديد، مورد تشويق هم قرار مي‌گرفتيد؟

انزو: حدوداً 30 نفر روي زمين من را تشويق مي‌کردند و اين خيلي خوب بود؛ و اين موضوع اصلاً من را ناراحت نمي‌کرد. وقتي شروع به کار کرده بودم خودم را منزوي کرده بودم. به خودم پناه برده بودم و همه چيز را به غير از حرکت ديگر ناديده گرفته بودم. من بايد روي بالاترين سطح تمرکز مي‌کردم.

پتزل: شما چندين نفري هستيد که « Biographie» را صعود کرديد؟

انزو: بايد هفتمين نفر باشم (بعد از کريس، سيلواين، پانکس، ديو، اثان و ريمون).

پتزل: سيوز چيست؟

انزو: يک صخره بزرگ است که مسيرهاي زيباي زيادي دارد و بايد از تمام آنها بگذريد. در واقع اين يکي از مزاياي « Biographie » است که شما قادريد مسيرهاي ديگر مانند آن را طي کرده، آرامش داشته باشيد و هنوز با انگيزه باقي بمانيد.

پتزل: در حال حاضر چه پروژه‌اي در دست داريد؟

انزو: قصد دارم که سال پر صعودي داشته باشم،‌ آمادگي کامل دارم تا پاپي چول +9a را در اُليانا صعود کنم. امسال زمستان مسيرهاي زيادي هم در مارگالف وجود دارد که قصد دارم از آنها بالا بروم. امسال در فصل پاييز دنبال فرصتي هستم که به فرنکنجورا بروم. قصد دارم که اکشن دايرکت 9a و شانگري لا +8c را صعود کنم.

در مکاتبه CNED، قصد دارم تحصيلاتم را ادامه بدهم. امسال سال دوم هستم.

اما من واقعاً قصد دارم که امسال صعود را ادامه دهم. همچنين قصد دارم ايام خوبي را در بليو بگذرانم و از صخره‌هاي بزرگ زيادي بالا بروم. اين قسمتي از صعودهاي من است. مي‌دانم که با صعود صخره‌هاي بزرگ، مشکلات زيادي در دستيابي به هدف خواهم داشت و بايد صعودهاي ديگر را فراموش کنم، اما اشکالي ندارد. من هم چنين در مکزيکو در سفر پتزل راک تریپ شرکت خواهم کرد.

پتزل: آيا مسيرهاي جديدي را برگزيده‌اي؟

انزو: اين کاريست که من بسيار به آن علاقه‌مندم. اما هنوز تجربة کافي در اين زمينه ندارم. اميدوارم که بتوانم صخره‌هاي جديدي پيدا کنم که مسیرهای خوبي داشته باشد. انگيزه‌اي براي انتخاب صخره‌هايي که مسیر ندارند، ندارم.

پتزل: کسب مقام چقدر براي شما مهم است؟

انزو: در کل من مقامهاي خوبي کسب کرده‌ام.

صعود، تلاشي است که براي قرار دادن طناب در میانی انجام مي‌دهم و اين قسمت سختي واقعي است.

مي‌دانم که شانگري لا براي من بسيار بسيار مشکل است. اما همين موضوع، انگيزه من براي صعود است.
  پتزل: آيا آينده تو صخره‌نوردي است؟

انزو: من مي‌خواهم تا جايي که مي‌توانم به اين فعاليت بپردازم و شايد تا چند وقت با آن زندگي کنم. من هنوز در مورد آينده شغلي خود تصميم نگرفته‌ام.

پتزل: کدام صخره‌نورد را بيشتر مي‌ستاييد؟

انزو: الکس هابر، ديوگراهام، کريس شارما، دنيل وودزو و تاي لندمن (من اخيراً فيلم ويديوئي او را «در ميان درختان» ديده‌ام. باور نکردني است.

او توانست در طول يک ماه بر جنگل فايق بيايد. فقط «جزيره» او را از حرکت بازداشت.

پتزل: آيا به رقابت فکر مي‌کني؟

من گاه گاهي مسابقه مي‌دهم. قصد دارم سال آينده وارد مسابقات شوم

پتزل: در کنار صخره‌نوردي فعاليت ديگري نيز داريد؟

انزو: با دوستانم قرار مي‌گذارم. کتاب زياد مي‌خوانم و اوقات زيادي را با کامپيوتر مي‌گذرانم. بيشتر اوقات به موسيقي گوش مي‌دهم، بيشتر به راک علاقه دارم اما به همه نوع موسيقي ديگر نيز گوش مي‌دهم (به جز پاپ فرانسوي) در حال حاضر به موسيقي‌هاي «هيچ چيز مهم نيست» متاليکا، «قسمت بعدي» دکتر دِرِ و «چطور مي‌توانيم» دِمونت سيس گوش مي‌دهم.

منبع :http://petzl.com

ترجمه : گروه ترجمه

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مصاحبه ها ۰ نظر

رکابی:برای مسابقات چین آمادگی کامل دارم

الناز رکابی عضو تیم ملی سنگنوردی ایران در گفتگو با  خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان گفت:مسابقات سنگنوردی قاره کهن از دو روز دیگر دردویون چین برگزار خواهدشد. برای این رقابت

مصاحبه ها ۰ نظر

مربی تیم ملی سنگ‌نوردی، ۵ مرحله اردوی آماده‌سازی را برای ملی‌پوشان کشورمان طراحی کرده‌ایم

مربی تیم ملی سنگ‌نوردی کشورمان گفت: جهت حضور موفق در مسابقات قهرمانی آسیا ۵ مرحله اردوی آماده‌سازی را برای ملی‌پوشان کشورمان طراحی کرده‌ایم. اولین مرحله اردوی آماده‌سازی تیم ملی صخره‌نوردی

مصاحبه ها ۰ نظر

علیپور: سطح مسابقات سنگنوردی چین پائین بود/ در المپیک هم شرکت می کنم

ملی پوش سنگنوردی کشورمان گفت: متاسفانه سطح مسابقات سنگنوردی آسیا در دویون پائین بود وگیره ها هم استاندارد نبود. رضا علی پور عضو تیم ملی سنگنوردی کشورمان در گفتگو با

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ

*

code