تحلیل روز اول مسابقات سنگنوردی قهرمانی جهان رشته سرعت

تحلیل روز اول مسابقات سنگنوردی قهرمانی جهان رشته سرعت

تحلیل زیبای حمیدرضا توزنده جانی از روز اول مسابقات سرعت قهرمانی جهان

مسابقات قهرمانی جهان به عنوان بزرگترین رویداد مسابقات سنگنوردی محسوب می شود که با توجه به ورود رشته سنگنوردی به بازی های المپیک اهمیت این مسابقات دوچندان شده است و قطعا در سالهای آینده به عنوان مهمترین رویداد جهت انتخاب نفرات برتر برای المپیک 2020 توکیو خواهد بود.

مسابقات قهرمانی سنگنوردی جهان به میزبانی کشور فرانسه  از تاریخ 24 شهریور ماه در حال برگزاری است.

و امروز جمعه 26 مهرماه در مرحله مقدماتی گرایش سرعت و در بخش آقایان با حضور 55 سنگنورد این مسابقات پیگیری شد  که نهایتا از بین 55 شرکت کننده تعداد 16 نفر به مرحله بعدی  راه یافتند.

جالب توجه اینکه آقای رضا علیپور سنگنورد خوش آتیه کشورمان با ثبت رکورد 5.96 به عنوان نفر اول مرحله مقدماتی و تنها شرکت کننده با ثبت تایم در محدوده پنج ثانیه به مرحله بعدی این دوره از مسابقات صعود نمود.

با نگاهی به لیست شرکت کننده گان میتوان این را فهمید که تمامی نفرات برتر رنکینگ جهان در این مسابقات حضور یافته اند به ویژه آقای “ژونگ” از کشور چین که مدت ها از میادین مسابقات دور بود در این دوره از مسابقات حضور یافته و به عنوان نفر نهم به مرحله فینال صعود کرده است.

در مرحله مقدماتی مسابقات که دو صعود رکوردگیری از نفرات انجام می شود جالب است بدانید که در نتایج تلاش اول نفرات, تنها شش سنگنورد توانستند در محدوده شش ثانیه ثبت رکورد داشته باشند و هیچ تایمی نیز در محدوده پنج ثانیه به ثبت نرسید که این نشان از استرس بالا و جو سنگین مسابقات دارد که سنگنوردان بسیار محتاطانه صعود اول خود را به انجام رساندند و اما پس از اتمام تلاش اول در شروع تلاش دوم بیش از 20 تایم در محدوده شش ثانیه به ثبت رسید! و آقای علیپور نیز موفق به ثبت زمان 5.96 ثانیه شدند که رتبه نخست مرحله مقدماتی را برای او به ارمغان اورد.

بیشترین تعداد فینالیستها از کشور روسیه با چهار فینالیست می باشد همچنین از نفرات مدعی کسب مدال میتوان به شش نفر زیر ذیل اشاره کرد:

  • “رضا علیپور” از کشور ایران معروف به یوز ایرانی و دارنده 8 مدال جهانی
  • “دنیل بولدری” از کشور اوکراین که در حال حاضر رکورددار سرعت جهان نیز می باشد.
  • “لیبور روزا” از سنگنوردان کشور چک و دارای رنکینگ دوم جهان در سال 2016 تا به اکنون
  • “الکساندر شیکو” از کشور روسیه به عنوان کم سنترین نفر در مرحله فینال با 19 سال سن
  • “استانیسلاو کوکورین” از روسیه که سالها نفر اول رنکینگ جهان بودند هرچند اخیرا سیر نزولی داشته اند
  • “باسا” از کشور فرانسه که نفر پنجم رنکینگ جهان می باشند و با توجه به امتیاز میزبانی میتواند بهترین عملکرد را داشته باشد.

مرحله فینال این دوره از مسابقات از فردا شنبه در گرایش سرعت ادامه خواهد یافت و همه ما امیدوارم آقای رضا علیپور با عملکرد خوبی که تا به این مرحله داشته اند بتوانند به عنوان قهرمانی و مدال طلای این دوره از مسابقات دست یابند و در کنار آن نیز با شکستن رکورد سرعت جهان پس از دو سال اسطوره سنگنوردی جهان باشند و مایه افتخار و مباهات ما.

به امید ثبت افتخاری بزرگ

باتشکر: حمیدرضاتوزنده جانی

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مقالات ۰ نظر

مقاله:شفت برنجی که به نام مخترع آن رولند پاولیگ RP نام گذاری شد

“رولند پاولیگ” در سال 1938 در آلمان به دنیا آمد و در سال 1960 درست قبل از اینکه دیوار برلین او و خانواده اش را در آلمان شرقی محدود کند،

مسابقات ۰ نظر

افسانه میراحمدی قهرمان بولدرینگ جوانان آسیا شد

در ادامه سیزدهمین دوره مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا که به میزبانی کشورمان، تهران در حال برگزاری است در سومین روز این مسابقات سنگنوردان دختر کشورمان در رشته بولدرینگ موفق به

مسابقات ۰ نظر

سریعترین مرد عمودی جهان بازهم شایستگی خود را در جام جهانی سوئیس ثابت کرد.

رضا علیپور ؛ سنگنورد سرعتی کشورمان در مسابقات جام جهانی سرعت که در کشور سوییس برگزار شد بار دیگر توانمندی خود را نشان داده و با ثبت زمان 5:63 ثانیه

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ