نکاتی برای صعود شکاف

نکاتی برای صعود شکاف

چگونگی انجام صعود با تکنیک “جاگذاری انگشتان در شکاف” (finger cracks)

منبع: www.climbing.com

نویسنده: Julie Ellison

مترجم : هامون نیکویی (گروه کوهنوردی و سنگنوردی مهرگان بابلسر)

صعود در مسیرهایی با شکافهای عمیق  کامل بسیار راحت و لذت بخش است اما کم شدن عمق شکاف ها و کوچک تر شدن دهنه ی شکافها شما را به یک چالش جدی دعوت می کند که حتی صعود را برای جادوگران سنگنوردی و حرفه ای ها هم دشوار می کند. اما فراموش نکنید که در این نوع صعود هم  همچنان استفاده از پاها مهم است. زمانی که شکافها تنگ و کوچک می شود شما باید با مهارت خاصی تنها نوک پنجه ها و انگشتانتان را در لبه ی شکافها مستقر کنید.

 

حرکتهای دستها

 • راحت: قفل انگشتان (finger lock)

1

این حالت از شکاف بسیار راحت و ساده است! کافی است انگشتان را به حالت صاف (در یک خط از بالا به پایین) به عمویق ترین حالت ممکن وارد شکاف در این حالت حداقل دو تا سه انگشت به اندازه ی دو تا سه بند انگشت وارد شکاف خواهد شد. انگشتها را سفت به هم فشرده کنید و سمت پایین و داخل فشار دهید تا نهایت سطح تماس را برقرار کنید. بند انگشتان شما نقش بولت ها سنگنوردی و پیچ های درون دیواره را ایفا خواهند کرد. برای اینکه انگشتان بزرگ و قوی تر مثل اشاره، سبابه یا حلقه به خوبی در شکاف جا بگیرد دست را در دو حالت شست به سمت پایین و شست به سمت بالا امتحان کنید و ببینید در کدام حالت است که انگشتان بزرگتر، بهتر در شکاف جا میگیرد.

 

 

 • سخت : حالت ضامن و یا آچار (ratchet)

برای شکافهای عریضتر با عمق کمتر در حالی که انگشت کوچک رو به بالاست و آرنج به بیرون چرخیده هر مقدار از دست که ممکن است را در شکاف فرو ببرید و شست را زیر انگشتان خود جمع کنید. (تصویر حالت درست را برای دست راست به شما نشان می دهد). حالا اگر به آرنج فشار رو به پایین و به سمت بدنتان بیاورید این حرکت مکمل آرنج گشتاوری را ایجاد می کند که انگشتان به خوبی در شکاف مستقر شوند. انجام این حرکت بی فایده است اگر دستها پایین باشد؛ برای بهینه سازی حرکت دستها باید حداقل در سطح سر و یا بالاتر از آن قرار داشته باشند.

 

 

 • سخت ترین : قفل حلقه (ring lock)
  3

شکافهایی که برای انجام حرکات 1 و 2 کوچک باشند باید با یک “قفل حلقه” ی مناسب سراغشان رفت. طبق تصویر انگشت اشاره و میانی را روی شست طوری قرار دهید که یک حلقه با توجه به ابعاد شکاف ایجاد شود. انگشتهای باقی مانده را به سمت بالا بکشید و آرنج رو به بیرون باشد. حلقه ی ایجاد شده را وارد شکاف کنید و بعد از اینکه به خوبی مستقر شد مثل حرکت قبل برای کارایی بهتر با حرکت آرنج به سمت پایین و به سمت بدنتان گشتاور لازم را برای قفل شدن انگشتان ایجاد کنید. و باز هم مثل حرکت قبل زمانی این تکنیک کارایی لازم را دارد که دست حداقل در نزدیکی سر و یا بالاتر از آن باشد. برای انجام این حرکت پیشنهاد شده که انگشتان نوارپیچی شده باشند تا درد و آسیب احتمالی کمتری وارد شود.

 

 

حرکتهای پاها

 • راحت: گیره های مشخص

4

پیش از انجام هر حرکت سختی ابتدا به دنبال راه ساده تر باشید! بنابراین قبل از اینکه پایتان را جا به جا کنید ابتدا دنبال برجستگی ها ، لبه ها و ناهمواری های بیرون شکافی باشید که از آن صعود می کنید. مثل صعود اسپورت از این برجستگی ها می توانید با تکنیک های متدوالی مثل بک-استپینگ (پس گام) و یا استپ-ترو (میان گام)استفاده کنید. به قول “جان پیر” استاد شکاف صعود کوچکترین لبه ها و برجستگی های مسیر به اندازه ی کافی خوب هستند تا بتوانند برای انجام حرکت بعدی کافی باشند.

 

 

 

 • سخت: گیره ی پنجه (فقط با نوک انگشتان پا)

5

این حالت دقیقا مثل استفاده از دستها در شکاف است با این تفاوت که اینجا به جای دست باید از انگشتان پایتان در شکاف استفاده کنید و به جای آرنج باید ایجاد گشتاور را با زانوهای خود انجام دهید. و همینطور که به خاطر دارید انگشتان دست را در یک خطر قرار می دادیم انگشتان پا هم باید در یک خطر قرار بگیرند تا بتوانند در شکاف نفوذ بهتری داشته باشند. برای اینکه برای حرکت بعدی دچار مشکل نشوید پایتان را خیلی پایین نگیرید.

 

 

 

 • سخت ترین: تماس خیلی سطحی (زخمه زدن به سنگ)

6

پایتان را مستقیم در مقابل شکاف قرار دهید طوری که انگشت بزرگ دقیقا وسط شکاف قرار بگیرد. انگشتان را به سمت بالا خم کنید و پنجه ها روی لبه ی شکاف مستقر کنید. هر برجستگی یا ناهمواری در دهنه ی شکاف می تواند آنرا به گیره ی بهتری بدل کند. برای بهینه بودن این حرکت لازم است کفش مناسب و کاملا فیت به پا داشته باشید.

 

 

 

 

Jean-Pierre7

نکاتی از “جان پیر” از قهرمانان به نام سنگنوردی و صعود شکاف که در ضمیمه ی این مقاله آمده است :

 • اندازه ی دستها و پاها ی سنگنوردان با هم متفاوت است یک قفل حلقه ی کامل ممکن است برای دیگری یک قفل انگشت خوب باشد. مهم این است که با تمرین کافی ذهن خود را برای انجام حرکات متفاوت آماده نگهدارید.
 • ابزارهای خود (کیل و فرزندز) را بالاتر از سر خود قرار ندهید و برای راحتی کار در نزدیکی کمرتان ابزار گذاری کنید.
 • دستهایتان را ریلکس کنید و خیلی روی گیره ها نگه ندارید. جاگیری در شکاف برای مدت طولانی می تواند دردناک باشد.
 • از حرکت دادن شست و قفل کردن آن به لبه های شکاف نهراسید! این حرکت یک تقلب خوب است!
 • در تمام مدت آرنج را نزدیک به قفسه ی سینه نگهدارید فرقی نمی کند که از کدام یک از سه تکنیکی که گفته شده استفاده کنید آرنج ها را به قفسه ی سینه نزدیک کنید.
 • اگر خوابِ شکاف به سمت چپ است از پای چپ استفاده کنید برعکس طوری که شست پا رو به پایین باشد.

 

درباره نویسنده

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مقالات ۰ نظر

تمرینات قدرتی برای انگشتان

راهنماییهایی  در مورد  نحوه  کار  با  کمپوس    برد تمرينات کمپوس برد بوسيله يک سنگ نورد آلمانی به نام ولفانگ گوليچ توسعه پیدا کرد . کمپوس برد يک صفحه چوبی با شيب

مقالات ۰ نظر

حقایقی در باره مصرف کراتین برای سنگ نوردان

مکمل های ورزشی زیادی وجود دارند که مدعی هستند می توانند در جهت عضله سازی و افزایش قدرت کمک کنند . در حالی که بسیاری از این مکمل ها کارایی

مقالات ۰ نظر

زانودرد و راه های کنترل آن

زانودرد و راه های کنترل آن زانودرد یکی از مشکلاتی است که بعضی از سنگنوردان و بسیاری از کوهنوردان از آن رنج می برند. شمار زیادی از این افراد ممکن

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ