نسیم عشقی: سنگ نوردی روش زندگی بدون مرز و تبعیض است!

نسیم عشقی: سنگ نوردی روش زندگی بدون مرز و تبعیض است!

همانطور که همه شما عزیزان مطلع شده اید نسیم عشقی سنگ نورد خوب کشورمان به تازگی بعنوان یکی از 5 نفر برتر در گشایش مسیر و توسعه سنگنوردی در مناطق بکر انتخاب شده و برگ زرین دیگری بر افتخارات خود افزوده است. این موضوع بهانه ای شد تا گپ و گفتی مختصر با وی داشته باشیم. در ادامه این گفتگوی دوستانه را خواهید خواند:
ضمن عرض سلام و تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید و همچنین تبریک بخاطر انتخاب شایسته شما بعنوان یکی از 5 نفر برتر جهان در گشایش مسیر؛ لطفاٌ معرفی اجمالی از خودتان داشته باشید.
بنده هم سلام عرض میکنم خدمت شما و مخاطبین پایگاه خبری صعودهای ورزشی ایرانیان. نسیم عشقی هستم؛ کارشناس تربیت بدنی و 12 سال است که سنگ نوردی می کنم.

بین این همه رشته های ورزشی چرا سنگ‌نوردی را انتخاب کردید؟
من به صورت اتفاقی و با معرفی دوستان کوهنوردم وارد این رشته شدم و دیگر نتوانستم سنگ نوردی نکنم.

سابقه حضور در رشته ورزشی دیگری هم دارید یا خیر؟ اگر بله توضیح مختصری داشته باشید.
بله بنده 15 سال کیک بوسینگ، 7 سال دو و میدانی، شنا، اسکیت، تیراندازی، هندبال، بدمینتون و برخی رشته های دیگر فعالیت داشته ام.

چرا خیلی کم در اخبار سنگ‌نوردی کشور اسمی از شما شنیده می شود و اکثرا بی سر و صدا فعالیت می کنید؟
خیر. بنده بی سر و صدا فعالیت نمی کنم. ولی نیازی به اطلاع رسانی عمومی هم نیست. فعالیت های بنده در طبیعت است. افرادی که در سنگ نوردی طبیعت حضور دارند، مسلماً در جریان فعالیت های بنده هم هستند.

لطفاً در رابطه با انتخاب شما بعنوان یکی از ۵ نفر برتر در گشایش مسیر توضیحی داشته باشید.
معیار انتخاب این نفرات فعالیت در گسترش مناطق سنگ نوردی بکر، گشایش مسیرهای نو و انتشار آنها بوده و همچنین افرادی که فعالیتهایشان منجر به تحریک و تشویق بسیاری از دیگر سنگ نوردان در سطح جهان شده است. من هم خوشحالم که چنین تأثیری داشته ام و انتخاب شدم. گویا روش زندگی و سفرهای بنده در اخبار سنگ نوردی کشور های اروپایی بسیار تاثیر برانگیز بوده است.

شیرین ترین خاطره ای که از گشایش مسیرها دارید چیست؟
گشایش مسیر “آقای هیچ کس” mr nobody و صعود آن و همچنین گشایش مسیر “دختری برای تمام فصول” به همراه یکی از شاگردانم که در حال حاضر دوست خوبم هستند.

عکس از کوه نامه

برای کسانی که میخواهند به سنگ‌نوردی طبیعت روی بیاورند چه پیشنهاد و توصیه ای دارید؟
توصیه بنده برای هنرجویانی که به دنبال آموزش صحیح و پیگیری این رشته هستند، این است که به یاد داشته باشند که سنگ نوری در طبیعت رشته ای است با خطرها و ریسک بالا و برای جلوگیری از آسیب دیدگی های جبران ناپذیر در طبیعت حتماً از ابتدای کار با اصول و به همراه مربی هایی که خودشان هم سنگ نوردی می کنند شروع به کار کنند. هر انسان طناب به دست لزوما نمیتواند مربی مناسبی باشد. بهترین کار این است که هنرجویان با بررسی و تحقیق وارد این رشته بشوند.

سنگ‌نوردی را در یک عبارت بیان کنید.
برای بنده سنگ نوردی روش و راه زندگی بدون مرز و بدون تبعیض است.

هزینه برنامه های شما بصورت شخصی تامین می شود یا اسپانسر دارید؟
تمام هزینه برنامه های بنده از جمله رل کوبی و گشایش مسیر و حتی هزینه تمرین در باشگاه های سنگ نوردی داخل کشور تماماً توسط خود بنده تأمین می شود. این کمبود حمایت مجر به طبیعت کار شدن و رشد بیشتر بنده شد و از مسئولین عالی رتبه ورزش سنگ نوردی متشکرم.

و بعنوان کلام آخر:
خوشحالم در کشوری با صخره های فراوان و مردم مهربان زندگی می کنم.

سپاسگزارم از وقتی که در اختیار ما گذاشتید و برای شما آرزوی موفقیت روزافزون و سلامتی و عزت دارم.
بنده هم از پیگیری و توجه شما و پایگاه خبری صعودهای ورزشی ایران سپاسگزارم.

مصاحبه و تنظیم: محمدناصر اصولی

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مصاحبه ها ۰ نظر

الناز رکابی؛ سنگ نوردی کشورمان حرفه ایی نیست!

الناز رکابی سنگنورد کشورمان در گفتگو با خبرنگار ورزشی ذاکرنیوز  گفت:سنگنوردی ایران حرفه ایی نیستوی در مورد اینکه این ورزش کشورمان حرفه ای است یا نه گفت:سنگنوردی  کشورمان به این

مصاحبه ها ۰ نظر

سنگنوردی، یخ نوردی و کوهنوردی با اسکی در آستانه ورود به المپیک

زمزمه های ورود این رشته های ورزشی به المپیک شنیده می شود و حضور آنها در این مسابقات می تواند مخاطبان زیادی در دنیا برای خود جذب کنند و بیشتر

مصاحبه ها ۰ نظر

انزو ادو، 15 ساله، و اولين +9a

گفتگو شرکت پتزل با انزو جوانترين عضو تيم صخره‌نوردي ماست. او 15 ساله و اهل نايس است و اخيراً چندين مسير +9a را طي کرده است. امسال تابستان در 15

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ