تفسیر و نقد مسابقات سرعت جام فجر همدان خطاب به ریاست فدارسیون

تفسیر و نقد مسابقات سرعت جام فجر همدان خطاب به ریاست فدارسیون

بعد از برگزاری مسابقات سنگنوردی جام فجر اعتراضات فراوانی به نحوه برگزاری رشته سرعت  شد که باعث شد هم بانوان و آقایان ورزشکار این رشته دست بر انتقادهای فراوان بزنند که در همین راستا آقای حمیدرضا توزنده جانی از قهرمانان و مربیان این رشته در اقدامی به تفسیر و  نقد این مسابقات (سرعت جام فجر همدان) خطاب به ریاست فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی انجام دادند.

ریاست محترم فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای زراعی

سلام علیکم

   احتراما با توجه به برگزاری هفدهمین دوره مسابقات سنگنوردی جام فجر گرایش سرعت به میزبانی استان همدان و نتایج بدست آمده از این رقابت ها برخود لازم میدانم پیرامون نتایج برگزاری مسابقات سرعت دیدگاه خود را در این زمینه خدمت شما اعلام نمایم.

ارزش مسابقات جام فجر بر همگان روشن است و همواره این دوره از رقابت ها مهمترین رویداد داخلی تلقی شده است و تمامی سنگنوردان و مدعیان تمام توان خود را برای کسب نتیجه مطلوب در این رقابت ها بکار گرفته اند.
پس لازم است برگزاری مسابقات فجر در کنار ارزش این رقابت ها از کیفیت لازم برای میزبانی ورزشکاران نیز برخوردار باشد.

با توجه به برگزاری هفدهمین دوره مسابقات سرعت جام فجر به میزبانی استان همدان و حصول نتایج ضعیف در این رقابت ها و همچنین مدیریت نچندان مطلوب در امر داوری مسابقات سرعت, لازم میدانم سطح کیفی رقابت ها را تشریح و پیشنهادات خود را در امر برگزاری هرچه بهتر این دوره از رقابت ها خدمت شما اعلام نمایم.

همانطور که مستحضرید مسابقات سرعت بر روی دیواره و گیره های استانداردی که دارای لایزنس فدراسیون جهانی سنگنوردی می باشد برگزار میگردد و همواره تلاش و کوشش سنگنوردان بر این بوده است که تا حد ممکن با امکانات استاندارد و هم تراز با رقابت های جهانی تمرین و روند آماده سازی خود را برای شرکت در رقابت های برون مرزی بهبود و سرعت بخشند.

قطعا از مهمترین اقدامات فدراسیون کوهنوردی ایران در گذشته خرید چندین لاین گیره استاندارد سرعت و اهداء آن به شهرهای مستعد بوده است که ثمره آن با کسب مدال های بین المللی توسط سنگنوردان این شهرها مشهود است.

لذا برگزاری آخرین دوره مسابقات جام فجر سرعت در همدان و برگزاری این رقابت ها بر روی گیره های منسوخ شده و غیر استاندارد باعث افت محسوس کیفیت رقابت ها و در کنار آن لطمه روحی به سنگنوردانی که در رده های سنی پایه پا به عرصه رقابت ها نهاده بودند شده است, از طرفی عدم تجربه داور آغاز گر رقابت ها و همچنین خطاهای مکرر سنسور مسابقات نیز مزید بر علت بوده است.

برگزار شدن مسابقات سرعت بر روی گیره های غیر استاندارد شکافی است میان تمرینات قهرمانان این رشته و رقابت های بین المللی.

هرچند شنیده ها حاکی از آن است که دلیل برگزاری این رقابت ها بر روی گیره های قدیمی بخاطر برگزار شدن  تعدادی از مسابقات آسیایی سرعت بر روی گیره های غیر استاندارد بوده است.
برای مثال دوازدهمبن دوره مسابقات آسیایی کهسال 2012 در کشور اندونزی برگزار گردید ,در بخش سرعت این رقابت ها مسابقات بر روی گیره های کپی شده و غیر استاندارد برگزار شد که نتیجه آن به نفع میزبان رقابت ها رقم خورد و هر سه سکوی مسابقات سرعت به نمایندگان میزبان رقابت ها رسید.

اما لازم بذکر است برگزاری مسابقات جام فجر بر روی گیره های غیر استاندارد دلیلی بر پیشرفت سرعتی کاران ما در رقابت های این چنینی نخواهد بود چرا که قطعا قالب گیره های همدان که تولیدی یک شرکت کره ای می باشد متفاوت از قالب گیره های کشور اندونزی که تولید داخل همان کشور است می باشد.

از طرفی کشوری مثل اندونزی که سرعتی کاران آن بر روی گیره های کپی شده تمرین می کنند شاید بتوانند در رقابت هایی که میزبان آن هستند نتیجه بگیرند اما در رقابت های جهانی که همواره با استانداردهای تعریف شده برگزار شده است حرفی برای گفتن نداشته اند و همواره نتایج نمایندگان آن کشور در رقابت های جهانی گواه همین امر بوده است.

new-picture

لذا با توجه به واکنش سرعتی کاران مسابقات جام فجر همدان به برگزاری این رقابت ها و دلایل ذکر شده برای روشن شدن زوایای کیفیت برگزاری این مسابقات از شما ریاست محترم تقاضا میشود فینال این رقابت ها از مرحله یک شانزدهم در هر بخش آقایان و بانوان مجدد بر روی گیره های استاندارد تکرار شود و یا اینکه مبنای انتخاب نفرات برای اردوهای ملی علاوه بر مسابقات همدان, مسابقات آسیایی تهران و همچنین مسابقات کشوری قزوین (اردیبهشت ماه) نیز مد نظر باشد.

 در مورد گیره های استاتداردی که فدراسیون در اختیار دارد ممکن است این دلیل نیز وجود داشته باشد که عدم استفاده از گیره های استاندارد فدراسیون برای مسابقات کشوری به دلیل جلوگیری از آسیب و یا استهلاک این گیره ها باشد که تنها برای مسابقات بین المللی (مسابقات آسیایی نوجوانان جوانان تهران و مسابقات آسیایی بزرگسالان 2017 ایران) مورد استفاده قرار گیرد.

برای این امر نیز پیشنهاد میشود در صورت عدم استفاده از گیره های سرعت استاندارد فدراسیون برای برگزاری مسابقات داخلی حداقل از گیره های سرعت ساخت “شرکت آلوارس” که نزدیکترین تشابه قالب را با گیره های استاندارد دارند استفاده شود.

مورد دیگر اینکه کشور اندونزی در سال 2018 میزبان بازی های آسیایی خواهد بود که سنگنوردی نیز جزو این رقابت ها می باشد و قطعا مدال این رقابت ها بسیار برای کشور ما ارزشمند خواهد بود لذا این ترس وجود دارد که ممکن است کشور میزبان مانند رقابت های سال 2012 از گیره های غیر استاندارد و کپی شده برای بازی های آسیایی استفاده نمایند که جهت جلوگیری از این اتفاق فدراسیون های شرکت کننده در بازی های آسیایی باید بتوانند با روابط خود با فدراسیون جهانی سنگنوردی کشور میزبان را ملزم به استفاده از سخت افزارهای استاندارد و مورد تایید فدراسیون جهانی سنگنوردی برای برگزاری رقابتها نمایند.

در مورد برگزاری مسابقات کشوری نیز پیشنهاد میکنم مسابقات سرعت, لید و بولدر به صورت جداگانه و با فواصل زمانی حداقل یک هفته ای نسبت به یکدیگر برگزار شود برای مثال مسابقات لید و سرعت باهم و مسابقات بولدرینگ حداقل با فاصله یک هفته ای نسبت به مسابقات دیگر برگزار شود این امر نه تنها از فشار وارده به مسابقه دهندگان (به ویژه اورالی ها) میکاهد بلکه میزبان و کادر برگزاری مسابقات نیز برنامه ریزی دقیقتر و سهولت کار بهتری خواهند داشت همانطور که در مسابقات جهانی نیز چنین است.

به عنوان سخن آخر پیشنهاد میشود فدراسیون محترم برای سهولت برگزاری مسابقات سرعت و ارتقاء کیفیت برگزاری این رقابت ها اقدام به خرید دو دستگاه “حمایت اتومات” نمایند, دستگاهی که جدیدا در رقابت های جهانی نیز مورد استفاده قرار میگیرد و حضور حمایت چی برای امر حمایت را بی نیاز کرده است و بسیار امر برگزاری مسابقات را سهولت و سرعت بخشیده است.
تصاویر ذیل نمونه این دستگاه می باشد:

 new-picture-3

 

وسلام علیکم ورحمه ا…

با تشکر حمیدرضا توزنده جانی

آذرماه 1395

 ?

اعتراض به هفدهمین دوره مسابقات سنگنوردی جام فجر ـ همدان

                         

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

صعودهای ورزشی ۱نظر

اعتراض به هفدهمین دوره مسابقات سنگنوردی جام فجر ـ همدان

در پی برگزاری هفدهمین دوره رقابت های سنگنوردی جامفجر که به میزبانیشهر همدان برگزار شد؛ اعتراضاتی مبنی بر عدم وجودگیره های استاندارد در مسیر رشته سرعت صورت گرفت و سنگنوردان

صعودهای ورزشی ۰ نظر

نتایج نهائی مسابقات سنگ‌نوردی جام فجر / ترکیبی / بخش آقایان / زنجان

?نتایج نهائی مسابقات سنگ‌نوردی جام فجر / ترکیبی / بخش آقایان / زنجان:   رده سنی نوجوانان B: مقام اول: سید رضا تقی پور از خراسان رضوی مقام دوم: محمد

صعودهای ورزشی ۰ نظر

دومین مرحله اردوي تيم ملی سنگ‌نوردی سرعت

دومین اردوی آمادگی و تمرینی تیم ملی سنگ‌نوردی سرعت بزرگسالان جهت حضور در مسابقات آسیایی تهران ۲۰۱۷ از صبح امروز پنج‌شنبه ۲۹ تيرماه، با حضور ۱۱ سنگنورد خانم و ۱۵

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ