مدیریت و کنترل هیجانات روحی و روانی در سنگنوردی

مدیریت و کنترل هیجانات روحی و روانی در سنگنوردی

مقدمه مترجم:

این متن در رابطه با شناخت و کنترل هیجانات روحی و روانی در هنگام صعود بحث کرده و نظریات یکی از سنگنوردان با تجربه و خبره را برای شما بیان می کند.

در ترجمه این مقاله سعی بر این بود تا اصول و استانداردهای روانشناسی در حد توان در نظر گرفته شده و همخوانی فرهنگی و صریح و روان بودن متن برای همه افراد مد نظر باشد و طبیعتا با درنظر گرفتن این موارد، ناگزیر از تغییراتی در متن و برداش به مضمون بوده ایم. امید است نهایت استفاده را از این تکنیک های کاربردی داشته باشید.

 

و اما مقاله ……

 

این راهنما را دنبال کنید تا با استفاده از تکنیک های پیشنهادی بتوانید بازدهی و کارایی خود را افزایش دهید.

 

کمی هل شدن و اشتباه کردن را نادیده بگیرید. بجای اینکه مدام از فقدان و یا خراب بودن لوازم هراس داشته باشید و نق بزنید، کمی صبور باشید و آگاهی و هوشیاری خود را افزایش دهید. کنترل برانگیختگی و ثبات روحی و روانی برای یک صعود موفقیت آمیز بسیار مهم است.

دانش زمانی باعث فعال شدن و کنترل ذهن شما می شود که تکرار و تمرین داشته باشید و در اینجا جاستین اسجونگ1 نگرش خود را برای تربیت و پرورش روانی با ما به اشتراک گذاشته است.

کنترل برانگیختگی (هیجان و خشم)

چقدر خوب است یک دستگاه کنترل سطح هیجان و جوش و خروش برای تمام مراحل یک صعود با درجات مختلفی از مشکلات مسیرهای موجود در بدنمان داشته باشیم تا میزان برانگیختگی یا هیجانمان را در سنگنوردی تنظیم کند. این دستگاه باید نسبت به سختی و شدت فشارهای روانی وارده به فرد، بدن را برای مصرف انرژی لازم و عکس العمل به شرایط تنظیم کند تا سنگنورد از صدمات جسمی و روحی محفوظ بماند و تمرکز وی بر روی مسیر و صعود باشد و به خوبی تمرکز کند.

اسجونگ می گوید: هنگامی که شما صعود می کنید نیاز دارید در زمان حال باشید. در بولدرینگ تکنفره و یا صعود بخش هایی وجود دارد که شما باید برای انجام آنها سطح هیجان و برانگیختگی روانی خود را تنظیم کنید زیرا اولین حرکت اشتباه بر روی تخته سنگ می تواند یک مسیر مشکل و سخت پیش روی شما قرار دهد و باعث شود تا از ابتدای مسیر به خود فشار آورید تا موفق گردید.

آخرین گام در صعود طولانی ممکن است روی یک سنگ آزاد یا سست باشد پس باید بتوانید سطح هیجان و برانگیختگی خود را کنترل کنید تا وظایف مهم و حساس خود را جهت عبور ایمن و سالم بدرستی انجام دهید. در زمان حال و در لحظه بودن کمک می کند به اینکه سطح عملکرد مناسب را تشخیص داده و در مسیرهای سخت با قاطعیت و موفقیت به پیروزی دست یابید.

اسجونگ می گوید: سنگنورد درباره کارهایی که می خواهد بزودی انجام دهد، بیش از حد هیجان زده است. درباره برنده شدن در جام جهانی و یا نقشه های پروژه هایش می تواند همه خوشی ها را رها کند و اغلب با از شکست در یک صعود سخت کار را پایان یافته نمی دانند و در بیشتر موارد احساسات خود را مخفی می کنند و برای انجام پروژه هایشان مبارزه می کنند. بیشتر مردم نمی خواهند سقوط کنند و فکر می کنند: من عملاً تمام تلاشم را در دشواری ها بکار گرفتم و هنوز هم مغلوب هستم. آنها مغلوب نیستند ولی دلواپس و نگران احتمال شکست هستند ولی سنگنوردان از قابل اجرا بودن و بکار بردن تمام توان خودشان در مواردی مثل اولین صعود بدون اطلاعات قبلی و پیش زمینه که تلاش بسیار زیاد می خواهد و سخت است؛ هراس دارند.

تمرین کنترل هیجان

  • اسجونگ می گوید تمرین به من آموخت که کنترل و تنظیم سطح برانگیختگی دقیقاً مثل انعطاف پذیری عضلات است. زمانی که شما برای تنظیم و پرورش عضلات وارد باشگاه ورزشی می شوید، ابتدا باید از لحاظ روحی به آن فضا و موقعیت نزدیک شوید و سپس دوره استقامت جسمانی را آغاز نمایید.
  • با طناب کار کنید و بر روی تخته سنگ سخت و مشکل تلاش کنید تا چگونگی کنترل و تنظیم برانگیختگی و هیجان خود را شناسایی کنید.
  • تجسم حالت مناسب هیجان و برانگیختگی روحی، شبیه توقف و حرکت، در اختیار خود ماست. قبل از یک حرکت سخت تصور می کنید که شما را عصبی خوهد کرد؛ پس با کوششی مجدانه و البته پرخاشگرانه صعود خواهید کرد که انرژی زیادی از شما خواهد گرفت. برای اتمام این کابوس، تصور کنید آرام هستید؛ به وسیله ذهن سیال در موقعیتی دیگر خود را تصور کنید و با آسودگی و آرامش صعود را شروع کنید. این استراتژی را همیشه هنگام صعود انجام دهید.

روحیه خشن

ناتوانی و بی دقتی در گرفتن گیره ها یا اشتباه استفاده کردن از یکی از لوازم یا ابزارها می تواند دیوانه کننده باشد. این اشتباهات کوچک در طول صعود می تواند شما را به عقب بیاندازد و در کارتان وقفه ایجاد کند و حتی ممکن است ناگهان ببینید که سقوط کرده اید و بر روی زمین هستید چون یک اشتباه ساده کرده اید. اشتباهات مانند گلوله برفی که بهمن را ایجاد می کند؛ باعث مشکلات بزرگتری مثل اضطراب، تنگی نفس (اختلال در تنفس) و کاهش بازدهی و عملکردی کمتر از حد استاندارد را به بار بیاورد.

چگونه با این شرایط مقابله ذهنی خواهید کرد؟ این مشکلات می تواند فرصتی برای شکست یا مجالی برای پیروزی و گسترش دانش سنگنورد باشند. سنگنوردان معمولاً توقعات غیر واقعی و واهی از توان و بازدهی خود در صعودشان دارند. آنها فکر می کنند صعودهای سخت، با مهارت فنی و قدرت ذهنی و بیشترین میزان تلاش و تقلای جسمی انجام می پذیرد.

اسجونگ می گوید: آنها فکر می کنند کامل و بی عیب هستند که این غیر ممکن است و چیزی که در واقع اتفاق می افتد این است که آنها اشتباهات کوچک را مرتکب می شوند، قدرت ذهنی کاهش می یابد پس نمی توانند به بیشترین حد توان بدنی و جسمی برسند.

درک کردن این مسئله که شما نمی توانید از همه جهات عالی باشید؛ در همه زمان ها به شما کمک می کند تا همیشه صعود خود را با بیشترین قدرت و نیرو آغاز کنید؛  حتی در زمانی که هیچ چیز خوشایند شما نیست.

بنابر نظریه اسجونگ:

کمال گرایی و بهترین بودن هدف نیست. ولی شما می توانید با بالاترین سطح تلاش و کوشش و تمرکز ذهنی به بالاترین سطوح برسید بدون اینکه خودتان بخواهید.

تمرین روحیه خشن

  • اگر شما اشتباه گذاشتن پایتان را تصور نکنید این اتفاق نخواهد افتاد. یک اشتباه باعث بروز شک و تردید می شود و اگر شما به آن اشتباه اقرار نکنید؛ اعتماد اطرافیانتان را از دست خواهید داد و تنها خواهید ماند. حالا شما دچار اختلال تنفسی شده اید و به سختی نفس می کشید، چشمانتان به سرعت به اطراف حرکت می کند درست مانند کسی که مراقب اتفاقات اطراف است.
  • پی بردن سریع به اشتباه و سخت کار کردن برای پوشاندن آن و صرف انرژی برای زدودن توجه سایرین از آن باعث می شود شما در یک زنجیره شکست بیافتید. پس بر روی اشتباه تمرکز نکنید؛ بلکه روی عواملی که از قبل باعث حرکت به سوی آن اشتباه بوده اند تمرکز کنید.
  • تمرین در درگیری و ناآرامی ذهنی یعنی اشتباه کردن پس میزان هیجان و برانگیختگی روحی خود را کنترل کنیر، بعد از جابجا گذاشتن پا یا اشتباه کردن نفس عمیق بکشید، آرام باشید و برای حرکت مجدد و ادامه دادن کوشش کنید.

 

جاستین اسجونگ: 20 سال است کوهنوردی می کند و در مسیر کلاهک های با سختی 5.13 و مسیرهای اسپرتی با درجه سختی 5.14 فعالیت کرده است و اکنون بعنوان یک سنگنورد زبده اقدامات آموزشی خود را آغاز کرده است و در سایت خود به صورت آنلاین دوره های آموزشی برگزار می کند.

 

نویسنده: جیمز لوکاس

مترجم: محمد ناصر اصولی

مجله climbing- may2016

درباره نویسنده

tabahor
tabahor 5 نوشته ها

کارشناس IT مدرس زبان انگلیسی فعال در زمینه کوهنوردی و سنگنوردی مدرس در زمینه روانشناسی و مهندسی فروش و مارکتینگ

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مقالات ۰ نظر

آسیب های حاد دست و مچ در سنگنوردان باتجربه

مقدمه: ورزش سنگ‌نوردی در انگلستان در سال های اخیر گسترش فراوان یافته و جای خود را در بین مردم پیدا کرده است. همچون هر ورزش رقابتی یا تفریحی، سنگ نوردی

اخبار بین المللی ۰ نظر

«علی برات زاده» عازم جام جهانی «اتریش» شد

به گزارش وب سایت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی.«علی برات زاده» قهرمان سنگ‌نوردی کشورمان تنها شرکت کننده ایرانی در «اینسبورگ» اتریش صبح امروز راهی این کشور شد. مسابقه سنگ‌نوردی «اینسبورگ»

صعودهای ورزشی ۰ نظر

نفرات‌برترشانزدهمین دوره مسابقات سنگ نوردی قهرمانی کشور/ سرعت ـ دختران

شانزدهمین دوره مسابقات سنگنوردی قهرمانی کشور انتخابی تیم ملی (سرعت) گرامیداشت میلاد مسعود حضرت مهدی (عج) و آزادسازی خرمشهر و همچنین پاسداشت پیشگامان ورزش سنگنوردی استان قزوین در رده های

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ