صفدریان، هدفم سکوی قهرمانی دنیاست

صفدریان، هدفم سکوی قهرمانی دنیاست

همه ساله مسابقات جهانی یخنوردی و درای تولینگ برگزار می شود و تیم ملی کشور ما نیز جزو تیم های حاضر در این مسابقات می باشد. همه ساله افتخارات زیادی در این مسابقات توسط اعضای تیم ملی کشورمان برای میهن عزیزمان ایران کسب می شود که مرهون تلاش و زحمات اعضا و مربیان سخت کوش و غیور تیم ملی است.
به بهانه همین مسابقات و همچنین تبریک سال نو به سراغ یکی از اعضای پر افتخار تیم ملی یخنوردی و درایتولینگ کشورمان رفته و گپ و گفتی صمیمی با جناب آقای محمدرضا صفدریان داشتیم که در ادامه خواهیم خواند.

photo_2017-01-21_22-06-50 photo_2017-01-07_21-41-51

ضمن عرض سلام و تبریک سال نو خدمت شما و با تشکر از زمانی که در اختیار ما قرار دادید؛ لطفا یک معرفی کلی از خودتان و فعالیت ورزشی که دارید برای ما داشته باشید.
بنده هم سلام عرض میکنم خدمت شما و مخاطبان شما و حلول سال 1396 را تبریک عرض می نمایم. بنده محمد رضا صفدریان عضو تیم ملی یخنوردی جمهوری اسلامی ایران هستم که از سال 84 فعالیت خودم را با ورزش سنگنوردی شروع کردم. در زمان فعالیت در رشته سنگنوردی مقام های اول، دوم و سومی در رده های نوجوانان و جوانان را داشتم و از سال 89-90 کم کم با رشته یخ نوردی آشنا شدم و از اولین مسابقه ام در رشته یخنوردی مقام اول کشور را کسب کردم و تا به این لحظه در تمام مسابقات عنوان دار بوده ام. اولین اعزامم در مسابقات بین المللی در مسابقات جام جهانی و قهرمانی جهان کره جنوبی سال 2013 بود و تابحال مشغول فعالیت در ورزش بخنوردی در سطح حرفه ای هستم.

چه عواملی باعث شد یخ نوردی را انتخاب کنید؟
من در دورانی که سنگنوردی می کردم واقعاً از این ورزش لذت می بردم ولی زمانی که با یخنوردی و درایتولینگ آشنا شدم فهمیدم که صعود از دیواره با تبر یخنوردی و تجهیزات فنی به مراتب برای من لذتبخش تر است با توجه به اینکه یخنوردی و درایتولینگ یک ورزش خیلی مردانه و همینطور پر از احساسات است و با توجه به لذت مضاعفی که برای من داشت، این رشته را انتخاب کردم.

اگر در رشته های ورزشی دیگری هم حضور داشتید لطف کنید توضیحاتی از سابقه و علت ترک آن رشته ورزشی بیان کنید.
من در رشته های دیگری هم حضور داشتم. در دوران راهنمایی مقام استانی دوی صحرا نوردی یا همان دوی استقامت را داشتم ولی از این رشته لذتی نبردم. در دوران نونهالی عضو تیم فوتبال ذوب آهن اصفهان بودم ولی از فوتبال هم لذتی که باید نبردم و این ورزش را نیز ترک کردم و الان حدوداً 5-6 سالی هست که در رشته رفتینگ فعالیت دارم و عضو تیم ملی هم هستم و انشاءالله در اردیبهشت ماه اعزام به مسابقات بین المللی را در پیش دارم.

سطح یخنوردی و درایتولینگ کشور را در چه حد ارزیابی می کنید؟
سطح یخنوردی ایران واقعاً رو به رشد است و وقتی ما به چند سال پیش نگاه می کنیم و با الان مقایسه می کنیم واقعاً رشد محسوس و عالی را مشاهده می کنیم. بچه ها از لحاظ تجهیزات به روز شدند و فقط از لحاظ شرایط سخت افزاری تمرین مثل دیواره، شرایط اردوهای ملی و اعزام های برون مرزی به کشور های مختلف جهت آمادگی مشکل داریم که اگر اینها برآورده شود مطمئنم تیم ملی نتیجه بسیار خوبی خواهد گرفت چون با توجه به اینکه خیلی از تیم های کشورهای دیگر با امکانات بیشتری که به نسبت ما دارند؛ حریف غیرت و همت بچه های ما نیستند و رتبه های تیم ایران خیلی بهتر از آنها بوده و هست و مطمئنم که روند فعالیت اعضای تیم ملی رو به رشد است و انشاءالله در مسابقات آسیایی و المپیک سال آتی همه بچه ها حضور خواهیم داشت و امیدوارم بتوانیم آنجا هم توان و همت و غیرت خودمان را به رخ جهانیان بکشیم.

31761680964_61f62bdfbf_z

درباره عملکرد خودتان در مسابقات چه نظری دارید؟
دررابطه با عملکرد خودم در مسابقات باید بگویم من از اول با بدشانسی جلو آمدم. از نظر خیلی افراد جایگاه جهانی و رتبه های کسب شده توسط من خیلی خوب هستند ولی من فقط به سکوی قهرمانی جهان راضی می شوم و امیدوارم که به این سکو برسم.
در مسابقات سوئیس تنها ورزشکاری بودم که به مرحله فینال سرعت رسیدم ولی متأسفانه نتوانستم رتبه خوبی کسب کنم بخاطر اینکه تجربه کافی روی مدل یخ که قسمتی از آن نبود و درجه سختی خود یخ کم بود و شکنندگی بالایی داشت؛ نداشتم و بهمین علت نتوانستم خودم را بخوبی در آن مسابقات اثبات کنم.
در مسابقات لید نفر هشتم شدم و بخاطر اینکه با دو نفر کره ای رتبه مشترک هشتم را کسب کردیم بر اساس قوانین، از صعود ما به فینال جلوگیری شد ولی فکر می کنم اگر به فینال راه پیدا می کردم مطمئناً نتیجه خوبی می گرفتم چون آمادگی خوبی در رشته لید داشتم.
امسال من از مسابقات چین که استارت کردم با گیره ها و متریال تبرها مشکل داشتیم که طراح های مسابقات چین را به استفاده از 2 الی 3 نمونه گیره که گرانیتی بود و یکسری از گیره ها هم از جنس فولاد داخل گیره به کار رفته بود ملزم کرده بودند که واقعا تیغه تبرهای ما برای این گیره ها ساخته نشده بود که باعث شد در گرایش لید تمام بچه ها از جمله خودم بخاطر دررفتن تبر از رفتن به مرحله بعد باز بمانیم در صورتی که آمادگی کاملاً بالا و خوبی را داشتیم.
در گرایش سرعت من به فینال راه پیدا کردم ولی در فینال علیرغم تلاش بسیاری که داشتم به یک هشتم راه پیدا نکردم ولی واقعا فکر میکنم در مسابقات چین میتوانستم خوب ظاهر بشم ولی بخاطر متریال و گیره ها متأسفانه این مهم حاصل نشد.
در مسابقات کره همه در جریان هستند که بدترین اتفاق برای من پیش آمد و چمدان لوازم من از چین به کره ارسال نشد و هیچکس هم اطلاع نداشت و وقتی پیگیر شدیم گفتند امنیت فرودگاه جلوی ارسال چمدان را گرفته و ما هم مجبور بودیم فرودگاه را به مقصد شهر محل مسابقات ترک کنیم که 7 ساعت با فرودگاه فاصله داشت و شرکت هواپیمایی مربوط قبول نکرد که تجهیزات من را به محل مسابقات ارسال کند و از من درخواست مبلغ400 دلار برای پست سریع تجهیزاتم کردند که واقعا پرداخت این مبلغ در توانم نبود و مجبور شدم که با تجهیزات بچه ها در مسابقه شرکت کنم و واقعاً تجهیزات امر مهمی در مسابقات است و من سختی بسیاری کشیدم در این مدت چون جدای از تأمین کفش و تبر و کلاه از بچه ها مشکل قلق نبودن لوازم را هم داشتم چون در تمام مدت با لوازم فنی خودم تمرین کرده بودم و قلق آنها را داشتم و بخاطر همین نتوانستم حتی به مرحله دوم مسابقات هم راه پیدا کنم.
در مسابقات سرعت ایتالیا بنده با کسب رتبه سوم جهان در مرحله مقدماتی موفق به صعود به فینال مسابقات شدم و در مرحله فینال به مقام هفتمی جهان دست پیدا کردم.
مسابقات فرانسه با توجه به اینکه با عنوان قهرمانی جهان برگزار می شد؛ دارای سطح بسیار بالایی بود که خوشبختاته توانستم اولین ایرانی در تاریخ یخنوردی باشم که به فینال سختی مسیر مسابقات یخنوردی قهرمانی جهان راه پیدا کنم و اتفاق بعدی که بسیار مهم و باارزش بود؛ کسب عنوان سوم تیمی جهان بعد از کشور های روسیه و کره در حضور حدود 25 کشور حاضر در مسابقات بود.

ورزش قهرمانی بار مالی بسیار زیادی را به ورزشکاران ما تحمیل میکند. شما چگونه با مسائل مالی کنار آمده اید؟ یا بعبارت بهتر چگونه هزینه حضور خود در مسابقات را تامین می کنید؟
در رابطه با هزینه های مالی با توجه به هزینه های بسیار بالای رشته ما باید بگویم من با توجه به رنکینگی که از مسابقات سال قبل کسب کرده بودم؛ و مقامی که سال گذشته در مسابقات آسیایی داشتم که اولین بار بود یک ایرانی به این جایگاه میرسید و همینطور پنجمی جهان در گرایش سخت و نفس گیر سرعت که همه اذعان دارند گرایش سرعت در انحصار کشور روسیه هست و من توانستم با پنجمی خودم این انحصار را بشکنم (من بین 14 رتبه اول تنها فرد غیر روسی بودم) و فینالیست شدنم در مسابقات سال گذشته حامیان مالی پیدا کردم که مهمترینشان هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان و شهرداری اصفهان هستند که کلیه هزینه های مسابقات بنده را تقبل کردند و همینطور تشکر می کنم از آقای سرایی پور (شرکت بازرگانی کوه ویسی) که با در اختیار گذاشتن تجهیزات و کمک مالی که برای مسابقات کره به من انجام دادند توانستم در تمام این مسابقات شرکت کنم و انشاءالله با رنکینگ کلی که کسب کنم بتوانم سهمیه المپیک سال آینده را هم بگیرم و بتوانم در المپیک سال آینده در کره جنوبی هم شرکت کنم.

333

آیا تابحال به ترک رشته یخنوردی فکر کرده اید و در اینصورت بعد از یخ نوردی چه رشته ورزشی را انتخاب خواهید کرد و چرا؟
هنوز به ترک این رشته فکر نکردم و باید نتیجه خوبی در مسابقاتم بگیرم و تا زمانی که به هدفم در مسابقات که رسیدن به سکوی قهرمانی جهان است، نرسم دست از تلاش و تمرین برنخواهم داشت و البته به سکوی قهرمانی جهان هم خیلی نزدیکم و امیدوارم با رعایت یکسری نکات توسط خودم و دراختیار گذاشتن امکانات بیشتر توسط مسئولین بتوانم این جایگاه را کسب کنم.
فعلاً که قصد ترک این رشته را ندارم ولی اگر روزی بخواهم این رشته را کنار بگذارم، شاید به قایقرانی و رفتینگ روی بیاورم که الان هم عضو تیم ملی این رشته هستم.

لطفاً درباره دوره تخصصی طراحی مسیر که بعد از اتمام مسابقات در کشور فرانسه شرکت کردید؛ توضیحاتی داشته باشید.
بعد از مسابقات فرانسه بنده به همراه آقایان زینالی، محمودی و پهناور در کلاس بین المللی طراحی مسیر شرکت کردم. این دوره که همزمان با مسابقات یخنوردی قهرمانی جوانان جهان برگزار گردید؛ بسیار مفید و کاربردی بود که بنده در این دوره مسیر مرحله مقدماتی و قسمت اول فینال جوانان 22سال آقایان را طراحی کردم

4ZNQ09BWNI

در پایان اگر نکته خاصی مد نظر دارید در خدمت شما هستیم.
در پایان لازم می دانم به این نکته اشاره کنم که تعداد ورزشکارانی که در هر دو گرایش لید و سرعت در مسابقات جهانی فعالیت می کنند خیلی معدود است با توجه به اینکه سطح مسابقات بالا هست و فشار مسابقات بسیار بالا میرود برای افرادی که در هر دو گرایش فعالیت می کنند؛ اکثر دوستانی که در رشته لید فعالیت میکنند و جزو تاپ های دنیا هستند فقط در گرایش لید هستند و گرایش سرعت هم به همین نحو بهصورت خاص فعالیت دارند.
افراد خیلی خاص و آنهایی که واقعا سختی می کشند در هر دو گرایش فعالیت می کنند و موفق هم هستند و تفاوت بسیاری بین افرادی که مثل تمام افراد تیم ملی ایران که در هر دو گرایش فعالیت می کنند و در هر دو هم به فینال می رسیم با افرادی که به تنهایی در یک گرایش فعالیت می کنند وجود دارد و این مسئله باید مد نظر باشد که این مسئله تلاش و انرژی بسیاری را می طلبد.

آیا برای موقعیت فعلی خود از فرد یا افراد خاصی تقدیر یا تشکری دارید؟
در دوران ورزشی من یکسری افراد واقعاً به من لطف داشتند که اولین نفر آقای پیام رحمان ستایش بودند که 14 سال است مربی بنده هستند و من دست ایشان را می بوسم. جناب آقای بوژمهرانی ریاست هیئت کوهنوردی استان اصفهان که ایشان از سال های دور و حتی زمانی که در هیئت هم سمتی نداشتند به بنده کمک های مختلف از جمله مالی داشتند و زمانی هم که ریاست هیئت کوهنوردی استان اصفهان را گرفتند کمک های بزرگی از لحاظ سخت افزاری و تمرینی به من داشتند که از ایشان هم تشکر ویژه دارم. فدراسیون هم که تمامی هزینه های مسابقات فرانسه را برعهده گرفتند و از آقای زارعی برای لطفی که در این مدت به رشته ما داشتند تشکر می کنم و امیدوارم بتوانیم با کسب رتبه های بیشتر جواب تمام این زحمات و الطاف رو بدیم.
بعنوان مهمترین حامیان و همراهانم واقعاً از پدرو مادر عزیزم تشکر می کنم که در تمام این سال ها پشتیبان مادی و معنوی اصلی بنده بودند و اگر کمک این دو عزیز به من نبود شاید هیچوقت به مسابقات و حتی به ورزش و حتی این زندگی شیرینی که دارم؛ دست پیدا نمی کردم.
و نهایتاً از پایگاه خبری صعودهای ورزشی ایرانیان که فضایی را در راستای معرفی ورزشکاران و فعالیت ها و افتخاراتشان فراهم آورده نهایت تشکر را دارم.

از زمانی که در اختیار ما گذاشتید سپاسگزارم و برای شما و سایر اعضای تیم ملی یخنوردی و درایتولینگ کشور عزیزمان آرزوی موفقیت و بهترین ها را دارم.
موفق و پیروز باشید.

مصاحبه و تنظیم گزارش:
محمدناصر اصولی

16999004_1316579601762179_2140898535244021562_n

 

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مصاحبه ها ۰ نظر

گفتگوی صمیمانه با، حميد‌رضا توزنده‌جاني در آستانه حضور در مسابقات آسيايي چين

سنگنوردی سالنی بر روی دیواره های پیش ساخته چوبی – فلزی و یا فایبرگلاس و در داخل سالن های سرپوشیده انجام می شود و کاربرد آن بیشتر در برگزاری مسابقات

اصفهان ۰ نظر

اصفهان: یخنوردان استان در مسابقات «درای تولینگ» با هم رقابت می‌کنند

دومین دوره مسابقات درای تولینگ (یخ‌نوردی با تبر) قهرمانی استان به همت هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان برگزار می‌شود. این مسابقات با حضور سنگ‌نوردارن استان روز جمعه 26

مصاحبه ها ۰ نظر

سنگنوردی صرفا برای المپیک 2020 توکیو اضافه شده است؟ تضمینی برای حضور دائم ندارد

رئیس کمیته ملی المپیک ایران گفت: موافقت مجمع عالی کمیته بین المللی المپیک (آی او سی) با حضور 5 رشته سنگ نوردی، اسکیت، موج سواری، کاراته و (سافت بال یا

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ