«زهره عبدالله خانی» ورزش یخنوردی به من احساس شکست ناپذیری می دهد

«زهره عبدالله خانی» ورزش یخنوردی به من احساس شکست ناپذیری می دهد

ترجمه: حامد رزاقی

زهره عبدالله خانی (مصاحبه با مجله سنگنوردی انگلستان)

زهره عضو تیم ملی یخنوردی ایران و مربی سنگنوردی است. او درشهر کرج زندگی می کند.iranclimbing (2)ورزش یخنوردی به من احساس شکست ناپذیری می دهد” زهره در فستیوال یخنوردی المپیک زمستانی سوچی” © ZohrehAbdollahkhani

“این آنچیزی هست که می خواهم آنرا به تمام دنیا تاکید کنم: که علارغم همه ی موانع، زنان ایرانی همچنان زنده و پابرجایند! و ما انگیزه داریم که خیلی کارها را انجام دهیم!”

کمی برای ما از خودت بگو، که چگونه وارد رشته ی یخنوردی شدی؟

والدین من هردو کوهنورد بودند، به همین دلیل از زمانی که حدودا سه ساله بودم، والدینم مرا با خود به کوهپیمایی میبردند. 21 ساله بودم که سنگ نوردی را آغاز کردم و از 27 سالگی تا کنون بر روی یخنوردی تمرکز داشته ام.

آیا در این راه با محدودیت یا موانعی روبرو شدی؟

با توجه به اینکه یخنوردی در کشورم ورزشی نو بشمار می آمد، در آغاز فضای تمرینی، تجهیزات و امکانات کافی برای تمرین وجود نداشت، و همچنین فقدان این دیدگاه که زنان نیز می توانند یخنوردی کنند بچشم می خورد، اما اولین باری که من با یک جفت تبر یخ صعود کردم عاشق آن شدم و تصمیم گرفتم که آنرا ادامه دهم.

اگر کسی تو را نشناسد، هیچ اسپانسری از تو حمایت نمی کند. این مشکلی هست که نه تنها پیش روی یخنوردی، بلکه برای تمام قهرمانان خانمی که در رشته های مختلف ورزشی فعالیت دارند نیز وجود دارد. شانس زیادی وجود ندارد که تماشاگران ورزشی، تصویری از فعالیت های شما دریافت کنند!”

در یخنوردی تا کنون چه مقام هایی کسب کرده اید؟

من تا کنون 6 بار در رقابت های بین المللی یخ نوردی شرکت داشتم. در سال 2014 در رقابت های قهرمانی یخنوردی آسیا مقام سوم را کسب کردم که این مدال اولین مدال بانوان ایرانی در رشته یخنوردی است. من همچنین در رقابت های جام جهانی یخ نوردی فدراسیون جهانی کوهنوردی” UIAA مقام دهم جهان را کسب کردم، و این برای اولین بار بود که یک دختر ایرانی از ایران توانست به مرحله نیمه نهایی مسابقات جام جهانی راه بیابد.همچنین به عنوان نمایندگان ایران در فستیوال نمایشی المپیک زمستانی سوچی، که یخنوردی برای اولین بار در آن به نمایش گذاشته شد، حضور داشتم و به همراه آقای مسعود زینالی از ایران عنوان ” یخ نوردان الهام بخش ” این فستیوال در وب سایت رسمی فدراسیون جهانی کوهنوردی معرفی شدیم.

برای زنان در ایران چقدر سخت یا آسان است که به ورزش بپردازند، به خصوص در زمینه ی رقابت های یخنوردی؟دلایل شما چیست؟

به قطع می توانم بگویم که مثلا 10 سال پیش شرایط به مراتب سخت تر بود، اما فکر می کنم امروز همه چیز در جریان است و شرایط جامعه پیشرفت زیادی داشته و بافعالیت زنان ورزشکار بیشتر کنار آمده است.هرچند شرایط هنوز آنطوری که برای مردان وجود دارد نیست، اما در حال بهبود است. در کل ما برای پخش فعالیت هایمان در رسانه ها، تلویزیون و روزنامه ها مشکلاتی داریم. رسانه های فعالیت های زنان ورزشکار را به اندازه مردان پوشش نمی دهند، به همین دلیل بسیاری از مردم اصلا چیزی راجع به آن نمی دانند، برای مثال، آنها نمی دانند که اصلا تیم یخنوردی بانوان وجود دارد، و یا اینکه زنی یخنوردی می کند و یا اینکه به واقع زنان در بسیاری از دیگر ورزش ها فعالیت دارند. اگر کسی چیزی راجب آن نداند، عملا اسپانسری از شما حمایت نخواهد کرد. این مشکلی است که من و دیگر دوستانم نه تنها در یخنوردی که در دیگر رشته ها نیز با آن روبرو هستیم. شما شانس چندانی برای داشتن تماشاچی ندارید.

iranclimbing (3)زهره در حال نمایش یخنوردی در رقابت های المپیک زمستانی سوچی در سال 2014 © ZohrehAbdollahkhani

اولین باری که من در رقابت های جام جهانی یخنوردی شرکت کردم، همه چیز برای من غریبه و نا آشنا بود، همچنین برای دیگر شرکت کنندگان هم عجیب به نظر می رسید و آنها هیچ ذهنیتی از اینکه یک بانوی یخنورد ایرانی چگونه می تواند باشد، نداشتند. آنها تا حدودی از ما نگران بودند و فکر می کردند که ما خیلی متفاوت بنظر می آییم. آنها تفکرات غیر واقعی زیادی درباره تیم ما و مخصوصا زنان ایرانی داشتند. من خیلی خوشحالم که الان بعد از چهار سال پس از شرکت در رقابت های جهانی یخنوردی، توانسته ام چیزی را در این ورزش تغییر بدهم. من توانسته ام نشان بدهم که با وجود بسیاری از مشکلات، من قادرم که در کشورم ورزش کنم، و علارغم اینکه محدودیت های بسیاری برای زنان وجود دارد، ما همواره در حال تلاش و ادامه دادن این مسیر هستیم و چیزی که می خواهم برای دنیا تاکید کنم این است که: با وجود همه ی اینها ما زنده ایم! و ما انگیزه ی زیادی برای انجام داریم.

“در کل احساس می کنم که می توانم نقش مهمی برای کشورم در عرصه ی یخنوردی ایفا کنم”

آیا شرایط به نسبت قبل فرقی کرده است؟ آیا در حال حاضر زنان بیشتری به نسبت قبل یخنوردی می کنند؟

بله البته! و این باعث خوشحالی من است، زیرا وقتی من فعالیت خود را شروع کردم خیلی تنها بودم، و فکر می کنم که توانستم مشوق بسیاری دیگر از زنان یخنورد کشورم باشم، که این امر واقعا باعث خوشحالی من است، وقتی نسل جدید بانوان یخ نوردی ایران سعی می کنند مرا در مسابقات شکست دهند ، احساس میکنم چقدر این رشته در ایران پیشرفت کرده است و این واقعا عالیست. من قدم در راهی گذاشتم که قبل از من پیمایندگان زیادی به خود ندیده بود ولی امروز افراد بسیاری هستند که پس از من قدم در این راه گذاشته اند و این واقعا برای من الهام بخش است.

iranclimbing (1)زهره در مسابقات سرعت یخنوردی © ZohrehAbdollahkhani

یخنوردی چه چیزی به شما اضافه کرد که نمی توانستید آنرا در زندگی روزمره ی خود بیابید؟

این ورزش به من احساس شکست ناپذیری می هد، به این جهت که همیشه مشکلات زیادیبرای من وجود داشت، مثل عدم وجودفضای مناسب تمرین و اسپانسر و تجهیزات مناسب از جمله ی این مشکلات بود. اما من تسلیم نشدم و بعد از سال ها تلاش اکنون این حس را دارم که من اگر کاری را بخواهم انجام دهم ، غلیرغم همه موانع قادر به انجام آن هستم. و این به من احساس خوبی می دهد، احساس اعتماد به نفس فراوان!

به نظر شما یخنوردی چطور می تواند به توانمند کردن زنان ایرانی کمک نماید؟

من معتقدم وقتی شما کاری را آغاز می کنید و سعی می کنید که با شور اشتیاق فراوان با آن زندگی کنید، پس شما می توانید الهام بخش دیگران نیز باشید. من به مربیگری نیز اشتغال دارم، بنابراین سعی می کنم که این اشتیاق خود را با آنها نیز به اشتراک بگذارم، مخصوصا دختران و پسران کوچک که نسل آینده ی صعودکنندگان ایرانی هستند. این کاریست که من عاشق آن هستم و احساس می کنم که می توانم به طور کلی نقش مهمی برای کشورم در عرصه ی صعود و به ویژه یخنوردی ایفا کنم. این کار احتمالا به دیگر زنان احساس ارزشمندی القاء خواهد کرد.

iranclimbing (4)زهره در رقابتهای یخنوردی روسیه ©ZohrehAbdollahkhani

اهداف شخصی شما در یخنوردی چیست؟

من خودم را فردی با پشتکار و انگیزه بالایی میشناسم، و امیدوارم روزی برسد که بتوانم مدال مسابقات بین المللی را از آن خود کنم. زمانی که من مدال قاره ای خود را کسب کردم، تا پیش از آن تمامی مدال های رقابت های آسیایی از آنان زنان کره ای بود، پس زمانی که من موفق به کسب این مدال شدم نه تنها اولین مدال ایران بود، بلکه اولین مدال غیر-کره ای نیز بود. امیدوارم در آینده با دریافت حمایت بیشتر ، بتوانم مدال رقابتهای جهانی را نیز از آن خود نمایم.

آیا جاهای مناسبی هستند که شما برای اولین برنامه های یخنوردی در ایران پیشنهاد کنید؟

در زمستان آبشارهای یخی بسیاری مثل آبشار خور در شهر خودم {کرج} وجود دارند. همچنین در تهران مدرسه یخنوردی زیبای میگون وجو دارد. آبشارهای زیادی هستند که در طول زمستان یخ می زنند اما زمانی که بهار می رسد همگی آب می شوند که در اینصورت ما به درای تولینگ می پردازیم. امیدوارم که این شانس را داشته باشم که در آینده به کشورهای مختلفی برای انجام صعودهای یخنوردی سفر کنم.

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 803 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

اخبار ۰ نظر

دختر سنگ‌نورد: شرایط در ایران برایم مهیا نیست

چندی پیش فرناز اسماعیل زاده موفق به کسب مدال نقره رقابت های جهانی سنگ نوردی کانادا شده بود. اسماعیل زاده در حالی به مدال نقره این رقابت ها دست یافت

صعودهای ورزشی ۰ نظر

نفرات راه یافته به فینال رشته «بولدرینگ» شانزدهمین دوره قهرمانی کشور

 شانزدهمین دوره مسابقات سنگ نوردی بانوان در رشته بولدرینگ، رده سنی نوجوانان A و B ، جوانان و بزرگسالان، گرامیداشت مبعث حضرت رسول (ص) انتخابی تیم ملی و اعزام های

یخ نوردی ۰ نظر

نفرات برتر اولین دوره مسابقات یخنوردی جام فجر مشخص شد

صبح امروز نخستين دوره مسابقات یخنوردی سرعت جام فجر در دو بخش زنان ومردان در مدرسه یخنوردی میگون برگزار شد. ٢٢ يخنورد مرد و ١٢ يخنورد زن در اين رقابت

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ