تاریخچه

تاریخچه صعودهای ورزشی

IFSC-logo

رقابت های سنگنوردی از سال ۱۹۴۰ و در رشته سرعت مورد توجه قرار گرفت. این رقابت ها تا سال ۱۹۸۰ اغلب در شوروی برگزار می شد. در سال ۱۹۸۵ ایتالیایی ها اولین مسابقات سختی مسیر در طبیعت را در والاس تراتا برگزار کردند. در این دوره یک آلمانی به نام Stefan Glowacz به مقام اول دست یافت. در سال ۱۹۸۶ این مسابقات بار دیگر برگزار شد و این بار یک فرانسوی اول شد. در مسابقه فینال حدود ۱۰ هزار نفر تماشاچی حضور داشتند و هفت شبکه تلویزیونی اروپایی و دهها گزارشگر این مسابقات را پوشش می دادند.

در سطح بین المللی تلاش فرانسوی ها برای متقاعد کردن فدراسیون بین المللی کوهنوردی UIAA برای به رسمیت شناختن مسابقات سنگنوردی در سال ۱۹۸۸ به نتیجه رسید و اولین جام جهانی به همت فرانسوی ها در سال ۱۹۸۹ در رشته سختی و سرعت برگزار شد. همچنین با تلاش Paul Brasset کمیته ای جداگانه در UIAA به همین منظور تشکیل و قوانین مسابقات تنظیم شد، در عین حال UIAA تصمیم گرفت به علت حفظ محیط زیست، از آن به بعد مسابقات در سالن و روی دیواره مصنوعی برگزار شود. در سال ۱۹۹۱ اولین مسابقات جهانی در فرانکفورت برگزار شد، این مسابقات از آن پس هر دو سال یک بار برگزار می شود. در سال ۱۹۹۲ اولین مسابقات قهرمانی جوانان جهان در بازل سوئیس برگزار شد، این مسابقات به صورت سالیانه برگزار می شود.

در سال ۱۹۹۷ تشیکلاتی جدید به نام ICC شورای بین المللی برای مسابقات سنگنوردی، در ساختار UIAA شکل گرفت که هدف از آن تضمین استقلال کافی این ورزش و فراهم آوردن شرایط مناسب برای رشد و ترویج آن بود.

در سال ۱۹۹۸ رشته بولدرینگ به طور رسمی معرفی و در سال ۱۹۹۹ در مسابقات جهانی به طور آزمایشی گنجانده شد. از سال ۲۰۰۱ تاکنون مسابقات بسیاری در این رشته ها برگزار شده، بیش از ۴۵ کشور دنیا هر ساله تقویمی جداگانه برای مسابقات سنگنوردی ارائه می کنند که نه تنها شامل مسابقات بین المللی، جوانان، مسابقات استانی و مسابقات دوره ای است، بلکه رقابت هایی برای نوجوانان و آماتورها را هم شامل می شود. در سال ۲۰۰۵ علاوه بر اروپا در آسیا نیز مسابقات داخل سالن برگزار شد.

در ۲۷ ژانویه ۲۰۰۷، ۴۸ کشور جهان در فرانکفورت IFSC فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی را تشکیل دادند. و بالاخره IOC کمیته بین المللی المپیک، IFSC فدراسیون بین المللی صعودهای ورزشی را در ۱۰ دسامبر ۲۰۰۷ به طور موقت به رسمیت شناخت تا بدین ترتیب زمینه حضور سنگنوردی در مسابقات المپیک فراهم شود.