623 بازدید

افزایش کنترل، تمرکز،دقت حرکتی در سنگ نوردی با کش های پیلاتس

کش‌های پیلاتس وسیله ورزشی مناسبی برای کاهش وزن، فرم‌دهی و افزایش انعطاف‌پذیری بدن هستند. البته این کشهامختص کسانی که پیلاتس کارمی کنند نیست بلکه برای بیشتر رشته های ورزشی دیگر از جمله سنگ نوردی نیز کاربرد دارد. همچنین برای کسانی که به حرکت ‌درمانی و فیزیوتراپی و از آسیب های سنگ نوردی رنج می برند بسیار مناسب میباشد برای ارتقاء عملکرد، افزایش کنترل و دقت حرکتی و تمرکز در سنگ نورد یپیشنهاد می نماییم که تمرینات سنگ نوردی خود را از همین امروز با این کش‌ها دنبال نمایید. تمرین با این کش ها باعث تقویت عضلات مخالف می شود که نقش بسزایی را در دقت و کنترل حرکات ایفا می نماید. در این مقاله بصورت مدون به نوع کش ها و حرکات سنگنوردی که با آن می توان انجام داد خواهیم پرداخت.

۱ ـ نحوه انتخاب کش های ورزشی مناسب

کش‌های ورزشی در رشته‌های دیگر ورزشی مانند ایروبیک، پیلاتس و سنگ نوردی هم استفاده می‌شوند و ورزشکاران مبتدی و حرفه‌ای برحسب شرایط و قدرت بدنی‌شان برای تقویت عضلات از این کش‌ها استفاده می‌کنند. انجام حرکات با کش بسیار ساده است و اگر به چند نکته دقت داشته باشید به راحتی می‌توانید در سالن سنگ نوردی از این کش ها استفاده نمایید.

کش‌ها رنگ‌های متنوعی دارند و نکته جالب در مورد کش‌ها این است که این مقاومت‌شان با رنگ مشخص می‌شود و از سبک به سنگین با رنگ‌های زرد، قرمز و آبی در فروشگاه‌های ورزشی به فروش می‌رسند. توصیه می‌شود که برای شروع کار از رنگ‌های روش‌تر استفاده کنید که سبک‌تر هستند. البته رنگ کش‌های برند‌های مختلف باهم کمی فرق دارد و بهتر است هنگام خرید در این مورد از فروشنده سوال کنید یا توضیحات نوشته شده روی بسته‌بندی محصولات را با دقت بخوانید. 

۲ ـ اندازه  کشهای پیلاتس

اندازه طول کشهای پیلاتس معمولاً بین یک تا یک و نیم متر و عرض آن حدود پانزده سانتیمتر است و البته تا دو متر هم در بازار وجود دارد.

۳ ـ مزایای تمرین با کش

ـ وقتی تمرین با کش را شروع می‌کنید ضمن تقویت عضلات می‌توانید سوخت و ساز بدن‌تان را بالا ببرید و به چربی‌سوزی برسید

 ـ انجام حرکات با کش محدودیت سنی ندارد و برای همه گروه‌های سنی قابل استفاده است. 

 ـ از آنجا که سختی و مقاومت کش‌ها برحسب رنگ‌شان متفاوت است افراد مبتدی و حرفه‌ای می‌توانند برای انجام تمرینات مختلف از کش‌ها استفاده کنند. 

ـ  اگر تمرینات را به‌طور مستمر دنبال کنید دقت حرکتی در سنگ نوردی افزایش پیدا خواهد کرد. 

ـ در دوران آسیب دیدگی بهترین گزینه استفاده از کش های پیلاتس است.

ـ  به دلیل انعطاف‌پذیر بودن جنس کش بعد از مدتی انعطاف‌پذیری بدن شما آرام‌آرام افزایش می‌یابد. 

ـ  به کمک کش‌ها کنترل حرکتی و ریتم سنگ نوردی خود را بهتر پیدا خواهید کرد. 

گرم کردن با کش ها:

۱ ـ هدف عضلات پشت و شانه

۲ ـ هدف عضلات سینه

۳ ـ هدف عضلات خلفی شانه و چرخاننده ها

۴ ـ عضلات پشت بازو خلفی شانه

۵ ـ عضلات ساعد

۶ ـ کور(مرکز یدن)

۷ ـ شانه(دلتوئید)

نحوه استفاده از کش های پیلاتس در سنگ نوردی

۱ ـ کش را  ابتدا به اندازه عرض شانه روی مچ پای خود بسته و شروع به تراورس کردن نمایید. اگر می خواهید روی حرکات خود کنترل بیشتری داشته باشید. سعی کنید  فاصله گیره پاها را رفته رفته زیاد کنید تا دقت حرکت و عضلات مخالف شما بیشتر تقویت شود. این روش باعث می شود که دقت و زمانبندی استفاده از پاها در شما بهبود یابد. برنامه پیشنهادی برای استفاده از این روش تعداد پانزده تا ۳۰ حرکت صعود با تکرار ۳-۵ ست در جلسه تمرینی می باشد.

۲ ـ کش ها را به اندازه عرض شانه به دو دست خود ببندید و شروع به تراورس کردن نمایید برای درک اثر بخشی تمرین با کش ها می توانید یکبار مسیر را بدون کش و سپس با کش صعود نمایید که در نهایت شا هد تغییر در صعود خود خواهید بود

۳ ـ برای هماهنگی و تمرکز بیشتر روی مسیرها می توانید بصورت همزمان دست ها و پاها را بوسیله دو کش ببندید. در روش اول هر کش را به یکی از پاها بسته ونهایتا هر دوی آنها را به یک دست می توانید ببندید که در این روش کنترل حرکتی روی یکی از دست ها  بیشتر می شود

۴ ـ در روش دوم هر کشی را که به پای خود بسته اید به دست موافق همان پا ببندید که باعث می شود کنترل روی هر چهار نقطه از بدن افزایش پیدا نماید.

۵ ـ در روش سوم می توانید کش را به پای راست و دست چپ و برعکس آن ببندید. (دست و پای مخالف)

۶ ـ در روش چهارم شما می توانید از یک  کش برای بستن یک پا و یا یک دست بصورت موافق و مخالف استفاده نمایید

۷ ـ در روش پنجم شما می توانید یک کش را به پای راست و یا چپ بسته و کش را به هر دو دست وصل نمایید

در نهایت از همه اشکال برای تقویت قسمتی از یدن می توان استفاده کرد که که بسته به سطح آمادگی جسمانی فرد می توان هر کدام از این روش ها را استفاده کرد.

از خانم ها نفیسه عبادی، حکیمه زورمند و سودابه آقایی پور که از سنگنوردان به نام استان آذربایجان شرقی هستند بابت همکاری در گرفتن عکس ها موقع تمرین نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

 

دکتر منصورآقایی از ملی پوشان اسبق سنگنوردی کشورمان با این پایگاه در زمینه مقالات ورزشی (سنگنوردی) برای بهرمندی شما ورزشکاران از 

مقالات و پژوهش های به روز خود اعلام همکاری نموده اند. 
ـ خلاصه از سوابق دکتر منصورآقایی
ـ دانشجوی سال آخر دکتری بیوشیمی ورزشی دانشگاه تبریز
ـ ستعداد درخشان و نخبه علمی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
ـ تحصیل در مقطع دکتری دانشکده علوم ورزش کشور اوکراین
ـ نایب قهرمان آسیا در رشته سرطناب ۱۳۸۱ مالزی
ـ چندین عناوین ملی و بین المللی در رشته سنگ نوردی
ـ مدرس درجه ۲ صعودهای ورزشی
ـ مشاور تغذیه ورزشی و بدنساز تیم های ملی
ـ تحقیق و مطالعه در خصوص رشته سنگ نوردی با بیش از ۲۰ سال سابقه سنگ نوردی
ـ صفحه اینستاگرام دکتر منصور آقایی:

https://instagram.com/mansour.aghae

درباره نویسنده

سعید حاجی بگلو
سعید حاجی بگلو 795 نوشته ها

سعید حاجی بگلو ـ مدیریت سایت http://iranclimbing.com/%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86/

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

مقالات ۰ نظر

مقاله علم تمرین و برنامه ریزی تمرینات سنگنوردی

📌مقاله علم تمرین و برنامه ریزی تمرینات سنگنوردی 🔺این مقاله به همت دکتر منصور آقایی تهیه و در اختیار شما ورزشکاران قرار گرفته است. دانلود این مقاله    دکتر منصورآقایی

مقالات ۰ نظر

انتخاب مقاله دکتر آقایی به عنوان مقاله برتر فیزیولوژی ورزشی

در اولین کنگره اورآسیا علوم ورزشی که به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد مقاله دکتر منصور آقایی تحت عنوان تاثیر یک ماه تمرین سنگنوردی با محدودیت جریان خون (کاتسو) به

مقالات ۰ نظر

مراقبت از پوست توسط کرم های سنگنوردی

نوشته شده توسط کریس شارما منبع:۸a.nu ترجمه:زهرا داوری   معرفی:دست های ما بطور مستقیم با سنگ ها ارتباط دارند و به ما این اجازه را میدهند که بطور عمیقتری سنگ

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!

لغو پاسخ

*

code